Německá kancléřka Angela Merkelová dvě hodiny jednala o uprchlické krizi s bavorským premiérem Horstem Seehoferem, který patří mezi hlavní německé kritiky její politiky. K obsahu rozhovorů se ani jeden z konzervativních politiků nevyjádřil.
Anketa:
Myslíte si, že Angela Merkelová bude v červenci 2016 ještě německou kancléřkou?
Zástupci koaliční sociální demokracie (SPD) předtím vyzývali kancléřku, aby se zasadila o ukončení Seehoferových útoků na vládní imigrační politiku.
Předseda bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Seehofer dlouhodobě žádá spolkovou vládu o stanovení horní hranice pro počet přijímaných uprchlíků. Podle něj Bavorsko nese v Německu hlavní tíhu uprchlické krize, protože většina běženců do země přichází přes rakousko-bavorskou hranici. Seehofer dokonce nechal připravit návrh ústavní žaloby proti spolkové vládě, kterou si chce vynutit zajištění hraničních kontrol.
Merkelová chce spolupráci s Tureckem
Merkelová, která stojí v čele Křesťanskodemokratické unie (CDU), stanovení pevného stropu pro počet běženců odmítá. Podle ní národní opatření nemohou uprchlickou krizi vyřešit, je třeba spolupracovat na evropské úrovni a také s Tureckem, přes jehož území nyní míří většina běženců do EU.
Bavorskému premiérovi kritici vyčítají, že svým vymezováním proti Merkelové oslabuje kancléřčinu pozici na jednáních EU, a tím snižuje šanci na nalezení evropského řešení uprchlické krize. Vlivná poslankyně SPD Christine Lambrechtová proto vyzvala kancléřku, aby se Seehoferovi postavila. "(Merkelová) musí na rozhovoru špiček CDU a CSU jasně dát najevo, že CSU nesmí dál blokovat politiku spolkové vlády," řekla novinářům.
Podle německých politologů se od dnešní schůzky nedá očekávat, že by se pozice Merkelové a Seehofera výrazně sblížily. Je ale podle nich možné, že vzájemná kritika oslabí, aby hádky předních politiků neoslabovaly pozici CDU ve volbách ve třech spolkových zemích, které se uskuteční 13. března.