Dva z pasažérů francouzského airbusu, který zmizel v Atlantiku, letu nesli jména osob majících spojení s islamistickým terorismem. Ukázalo to prověřování seznamu cestujících letu AF 447.
U pasažérů s podezřelými jmény nyní francouzská tajná služba prověřuje, zda jde skutečně o osoby registrované v souvislosti s vazbami na teroristy, nebo zda to je jen náhodná shoda jmen.
"Francouzská rozvědka DGSE bere věc velmi vážně," uvedla na svých internetových stránkách stanice SkyNews. Francouzští agenti nyní prověřují data narození a příbuzné podezřelých, stále však nemohou vyloučit ani to, že může jít jen o "děsivou shodu okolností", dodala.
Možnost teroristického útoku jako příčiny neštěstí se u letu AF 447 dosud nikdy zcela nevyloučila, ani nadále však není považována za hlavní. Často zmiňovaných 24 posledních hlášení z letadla, vyslaných automaticky příslušnými přístrojovými uzly, tomu totiž příliš nenasvědčuje.
Brazilské a francouzské námořnictvo vytáhly z moře již nejméně 41 těl pasažérů airbusu Air France, který se 1. června zřítil s 228 lidmi na palubě do Atlantiku. Těla obětí spolu s úlomky letouny a předměty cestujících postupně nacházejí francouzští a brazilští námořníci asi 1150 kilometrů od břehů Brazílie, odkud airbus letěl do Francie.
Oblast hledání se posunula o 200 kilometrů dále do oceánu. Prvních 16 těl bylo dopraveno k předběžné identifikaci na ostrůvek Fernando de Noronha před brazilskými břehy.
"Emeraude zahájila svůj průzkum ráno v první pátrací zóně o rozloze asi 1300 kilometrů čtverečních, kterou by měla probádat za jeden den. Každý den bude zónu měnit, přičemž délka její mise nebyla stanovena," upřesnil mluvčí francouzské armády Christophe Prazuck.
Dodal, že v případě lokalizace černých skříněk se je pokusí vytáhnout tři malí roboti, které přiváží francouzská vědecká loď Pourquoi Pas.
K ponorce Emeraude se upínají mnohé naděje, ale experti připomínají , že její mise je spojena s řadou „ale". Černé skříňky jsou vybaveny vysílači, které vysílají signály jen asi 30 dní. Rádius signálu je navíc pouze zhruba dva kilometry, přičemž místo, kde vrak letadla leží, může být až v hloubce čtyři kilometry. Emeraude tedy nemusí signály vůbec zachytit.
Francouzská ponorka má v první fázi prohledat oblast velkou 36 krát 36 kilometrů. Poté se bude oblast pátrání postupně rozšiřovat.
Foto: francouzská armáda, ČTK/AP a Reuters