Pravda: Může za tragédii v dole Handlová <span>šetření?</span>

Zahraničí
12. 8. 2009 09:30
Obyvatelé Handlové zapalují svíčky u sochy horníka.
Obyvatelé Handlové zapalují svíčky u sochy horníka.

Obyvatelé Handlové zapalují svíčky u sochy horníka.Největší důlní neštěstí na Slovensku, při kterém zemřelo 20 horníků a záchranářů, provázejí nejasnosti. Zodpovědní pracovníci nedokázali ani 36 hodin po tragédii vysvětlit, co se vlastně 330 metrů pod zemí stalo, napsal na svém serveru slovenský deník Pravda.

Proč horníci hasili uhlí ve větrací šachtě přímo a neudělali to bezpečněji na dálku - uzavřením přístupu kyslíku? Bylo za tím šetření? Těžba uhlí za každou cenu až na samou hranici předpisů?

FOTOGALERII Z HANDLOVÉ SI PROHLÉDNĚTE ZDE

Geolog Jozef Vozár z Geologického ústavu Dionýza Štúra tvrdí, že vedení Hornonitranských dolů by mělo začít mluvit k věci. Podle něho je zarážející, proč chlapi ručně hasili oheň ve větrací šachtě, která odváděla vzduch od ložiska. "Proč to neudělali bezpečněji - hermetickým uzavřením přívodu vzduchu a proč to nenechali vyhořet?" ptá se Vozár.

ČTĚTE TAKÉ: Dvacet mrtvých v dole, Slovensko vyhlásilo smutek
                        Slovensko: v dole objevili další dvě těla. Nepřežil nikdo
                        Smutek v Handlové. Město zrušilo oslavy hornictví

Takové řešení však trvá déle a zároveň by se potom nedalo v daném místě těžit. "Dosud říkali hlouposti, které odporovaly základům chemie. Ať se k tomu postaví slušně a chlapsky, jak se na horníky sluší, a ať přiznají, že nemají peníze, anebo co je za tím," uzavírá Vozár.

Generální ředitel dolu Peter Čičmanec se brání tím, že původní ohnisko bylo velmi malé, takže by ho ručně uhasit horníci zvládli. "Ukazovaly to přístroje," dodal.

Ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek.Dlouholetý havíř Vladislav Horváth, který v Dole Handlová pracoval 13 let, však tvrdí, že horníci běžně klamali kontrolní snímače nebezpečných plynů - foukáním čistého vzduchu. "Byli jsme placení od metrů. Žádná těžba, žádné peníze. Tak jsme oddalovali poplach," tvrdí Horváth.

„Metan jsme nepodcenili"

Ruční hašení brání i šéf důlních záchranářů Stanislav Pavlík. "V první řadě se hasí přímo. K uzavření celé chodby se přistupuje, až když je situace nezvládnutelná přímým zásahem," říká.

Vedení podniku též odmítá, že by za neštěstím byl obávaný plyn metan a jeho podcenění. Horníci, kteří si nepřáli být jmenováni, neboť nemohou s médii hovořit, však tvrdí, že Východní šachtu, kde se neštěstí stalo, zavřeli v devadesátých letech právě kvůli vysoké koncentraci metanu. "Uzavřená byla v letech 1990 až 1996 ne kvůli metanu, ale kvůli útlumovému programu federální vlády," odmítl tyto názory Čičmanec.

Faktem však zůstává, že Východní šachta je kvůli metanu v kategorii "nebezpečná".

Záchranáři už v Handlové nic nezmohou. Výbuch zabil všechny.Dalším horníkům připadal Důl Handlová nebezpečný a žádali jeho přestavbu. "Požádali o přestavbu a tu jsme zabezpečili přesunem pracovníků z Nováků," uvedl Čičmanec. Jak konkrétně důl přestavěli, neupřesnil. Zároveň odmítá osobní zodpovědnost za už druhou tragédii, která se v jeho podniku stala. "K osobní zodpovědnosti... Počkám si na výsledky vyšetřování," řekl Čičmanec.

Při prvním neštěstí v Novákách v roce 2006, kde zemřeli čtyři horníci, konstatoval Báňský úřad jedenáct porušení předpisů.

Dnes v osm hodin ráno začal na celém Slovensku státní smutek za oběti výbuchu. Vlajky jsou spuštěny na půl žerdi, slovenské noviny otiskly titulní stránky černou barvou a platí zákaz hazardních her. Úřady také oznámily nalezení dalších dvou mrtvých, které záchranáři vytáhli z šachty v Handlové.

Foto: Reuters, ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ