Za zvuku sirén a kostelních zvonů si dnes Polsko připomnělo 70 let od vypuknutí povstání Židů ve varšavském ghettu. Ceremonie, která se konala u Památníku hrdinů varšavského ghetta, se zúčastnili mimo jiné polský prezident Bronislaw Komorowski, starostka Varšavy Hanna Gronkiewiczová-Waltzová a rovněž dva Židé, kteří tehdy proti Němcům bojovali - Simha Rotem a Havka Rabanová-Folmanová.
Komorowski při této příležitosti Rotemovi propůjčil jedno z nejvyšších polských vyznamenání, Velký kříž Řádu znovuzrození Polska.
Přesně před sedmdesáti lety, nad ránem 19. května 1943, se asi 750 jen slabě vyzbrojených Židů z ghetta pustilo do ozbrojeného povstání proti oddílům nacistické SS. Reagovali tak na masové transporty lidí židovského vyznání z Varšavy do koncentračních táborů.
Povstání skončilo v polovině května a ghetto bylo během té doby doslova srovnáno se zemí. Všichni jeho obyvatelé zemřeli nebo byli posláni do koncentračních táborů. Uniklo jen velmi málo lidí.
Při příležitosti výročí na všech veřejných budovách i na autobusech či tramvajích ve Varšavě zavlály polské vlajky. "Nacisti udělali z ghetta peklo na zemi," řekl Komorowski ve svém proslovu. "Pronásledování Židů bylo spojeno s těmi nejnižšími lidskými pudy," dodal polský prezident.
Simchovi Rotemovi (tehdy se jmenoval Kazik Rathajzer) bylo 19 let, když do varšavského ghetta vtrhli nacisté. Jak o 70 let později vypráví, bylo jim tehdy jasné, že je čeká smrt v plynových komorách. Proto se stovky z nich rozhodly pro "lepší" smrt - v přímém boji s Němci.
"Nemysleli jsme si, že proti Němcům vyhrajeme. To nám bylo jasné," zavzpomínal nyní 89letý Rotem, jeden z posledních přeživších. "Věděli jsme, že jsme byli odsouzeni k smrti," dodal muž, který nyní žije v Jeruzalémě.
Jak popsal, Židé neměli tehdy k dispozici téměř žádné zbraně. "Pistole či granát nic neznamenají, když soupeříte s armádou, která si podrobila celou Evropu," uvedl Rotem. I přesto se ale drželi více než tři týdny. Němci proti nim nakonec použili výbušniny.
"Čekali jsme na smrt. Zázrakem se několika z nás podařilo přežít," dodal bojovník z ghetta. Jedním, komu se podařilo utéct, byl právě Rotem.
Vzpomínky na výročí povstání probíhají celý tento týden. Ve čtvrtek večer například odehrála ve varšavském divadle koncert izraelská filharmonie. V sále byl přítomen opět Komorowski, ale i premiér Donald Tusk.
Během povstání ve varšavském ghettu zemřelo okolo sedmi tisíc Židů, většina z nich byla upálena zaživa. Asi 50 tisíc lidí Němci poslali do koncentračního tábora v Treblince.