Lídr opozice v britském parlamentu Jeremy Corbyn označil vládní brexitovou dohodu za mrtvou a premiérku Theresu Mayovou vyzval, aby umožnila konání předčasných voleb. Pozvání k jednání o dalším postupu v otázce brexitu, které dostal od Mayové, označil Corbyn za "trik". Nadále podle něj platí podmínka, že se jednání zúčastní, pokud premiérka vyloučí odchod Británie z EU bez dohody. Možností řešení patové situace je podle něj i nové referendum.
"Řeknu to znovu: Jsem připraven jednat, ale na začátku musí být to, že hrozba katastrofického scénáře odchodu bez dohody zmizí ze stolu," uvedl Corbyn v projevu ke členům a příznivcům Labouristické strany v jihoanglickém Hastingsu. Pokud premiérka neřízený brexit bez dohody nevyloučí, prokáže to podle lídra opozice jediné: že snahu prosadit svou dohodu v parlamentu nemyslí vážně.
Předseda labouristů si za své rozhodnutí nejednat s premiérkou Mayovou vysloužil kritiku, a to i od vlastních poslanců. "Corbyn je zjevně připraven jednat s Hamásem, Hizballáhem, Asadem a Íránem bez podmínek. Ale ne s premiérkou Spojeného království. Proč?" napsal na twitteru labouristický poslanec Mike Gapes.
Dohodu, kterou britská vláda vyjednala v Bruselu a kterou britští poslanci v úterý odmítli, označil Corbyn v proslovu za "mrtvou". Mayovou vyzval, aby umožnila konání předčasných voleb. Ty jsou totiž podle něj jediným způsobem, "jak najít řešení, které by fungovalo pro celou zemi".
Pokud se nebudou konat předčasné volby a Mayová ani nepředloží plán B, který by byl pro labouristy přijatelný, bude načase hledat jiné možnosti. Jednou z nich je podle Corbyna i "lidové hlasování". Zároveň dal najevo, že druhé referendum o brexitu považuje za poslední z možností.
Vypsání druhého referenda o brexitu podpořila i skupina konzervativních poslanců, která spustila kampaň s názvem Právo hlasovat (Right to Vote). "Vím ze svých soukromých rozhovorů v parlamentu, že podpora referenda mezi mými kolegy existuje a rychle roste," uvedl poslanec Phillip Lee, který loni opustil funkci v britské vládě na protest proti jejímu brexitovému plánu.
Podle průzkumu veřejného mínění, který uskutečnila agentura YouGov ve středu, tedy den po odmítnutí vládní brexitové dohody, by v novém referendu 56 procent Britů hlasovalo pro setrvání Británie v EU. Brexit by si dál přálo 44 procent dotázaných. Podle agentury YouGove je rozdíl 12 procentních bodů zatím nejvyšší, jaký se v jejích průzkumech objevil. Respondenti, kteří nevěděli, jak by hlasovali, a ti, kteří by se referenda nezúčastnili, do ankety zahrnuti nebyli.
V referendu z roku 2016 hlasovalo pro odchod Británie z EU 51,9 procenta voličů, proti se vyslovilo 48,1 procenta.