Stálý předseda Evropské rady, často nazývaný prezident Evropské unie, se zřejmě bude těšit největším výhodám ze všech představitelů unijních institucí. Představitel, s nímž nově počítá lisabonská smlouva, získá zřejmě největší kabinet a zcela výjimečně i své sídlo, což je ve srovnání s jeho vysoce postavenými kolegy zcela ojedinělé.
Jak předseda Evropské komise José Barroso, tak předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering se musí spokojit jen s příspěvky na bydlení. Nárok na vilu či dům nemají. Budoucí "prezident EU" bude mít navíc šestnáctičlenný kabinet. O jednoho zaměstnance tak překoná počet členů v kabinetu předsedy Evropského parlamentu a o tři předsedy Evropské komise.
Konkrétní detaily kolem nejvýše postaveného představitele v unii se ovšem ještě mohou změnit. Členské státy o nich budou ještě jednat, stejně jako o politikovi, který nakonec bude summitům Evropské unie předsedat. Ve hře je v současnosti hned několik jmen.
Za největšího favorita byl dlouho považován bývalý britský premiér Tony Blair. Některým státům se ovšem nelíbí, že by nejvyšší post v unii měl zastávat představitel státu, který není členem eurozóny a ani není součástí schengenského prostoru.
V poslední době se ovšem objevují další jména. Stále častěji se hovoří o lucemburském premiérovi, který je vysoce uznáván napříč EU, Jeanu-Claudu Junckerovi, či o odstupujícím irském premiérovi Bertiemu Ahernovi. V diplomatických kruzích ale padá i jméno dánského premiéra Anderse-Fogha Rassmusena.
Foto: Profimedia