Prezidentem EU bude <span>Belgičan Van Rompuy</span>

Zahraničí
19. 11. 2009 19:28
Herman Van Rompuy je prvním prezidentem EU.
Herman Van Rompuy je prvním prezidentem EU.

Herman Van Rompuy je hlavním kandidátem na prezidenta EU.Prvním prezidentem Evropské unie bude dosavadní belgický premiér Herman Van Rompuy. Britská eurokomisařka Catherine Ashtonová se současně stává ministryní zahraničí unie." Dohodli se na tom v Bruselu účastníci unijního summitu.

Se vznikem obou nových funkcí počítá nedávno ratifikovaná lisabonská smlouva o reformě unijních institucí, která začne platit 1. prosince. Role unijního prezidenta, který je oficiálně označován jako stálý předseda Evropské rady, však zatím není zcela jasná. "Prezident" by měl 2,5 roku hlavně předsedat summitům EU. Není však příliš vyjasněná jeho role při zastupování unie v zahraničí. Tyto povinnosti bude muset plnit především Ashtonová, která bude do nové funkce jmenována na pět let.

ČTĚTE TAKÉ: Fischerovi se volba nových představitelů EU zamlouvá

Na Ashtonové se shodli evropští socialističtí politici, kteří si od počátku nárokovali jednu z nejvyšších funkcí v unii. Jejich rozhodnutí přitom vyřadilo ze hry vážného kandidáta na vysoké funkce - bývalého britského premiéra Tony Blaira.

Herman Van Rompuy  

Catherine Ashtonová    

 

Herman Van RompuyDvaašedesátiletý belgický křesťanský demokrat je necelý rok premiérem své země. Přestože za belgickými hranicemi je takřka neznámý, doma se mu podařilo uklidnit spory mezi frankofonní a vlámskou částí země. Van Rompuy je považován za intelektuála, napsal již šest knih a mezi své záliby řadí i psaní japonské poezie zvané haiku.

 

Catherine AshtonováTřiapadesátiletá Britka s titulem baronky. V červnu 2007 ji premiér Gordon Brown sice vybral za vůdkyni Sněmovny lordů a čas působila jako náměstkyně na ministerstvu školství, žádné zkušenosti se zahraniční politikou však ještě před svým příchodem do Evropské komise neměla.


Rompuy po skončení summitu řekl, že Evropa musí podle něj ve světě hrát významnou roli. Pozitivně se vyjádřil o dalším rozšiřování nyní 27členné EU. Podmínil to však tím, že ony země budou splňovat patřičná kritéria. V minulosti se přitom belgický premiér vyjádřil proti vstupu Turecka do EU.

"Ač naše jednota je naší silou, naše rozdílnost zůstane naším bohatstvím," prohlásil Van Rompuy, který bude od ledna šéfovat vrcholným unijním schůzkám a jehož úkolem bude pokoušet se o nalezení kompromisu mezi často velmi odlišnými zájmy jednotlivých států EU. "Suďte mě podle toho, co dělám, a myslím, že budete potěšeni a budete na mě pyšní," odmítla pak současná britská eurokomisařka kritiku, že není příliš zkušená na tak významný post. 

ČTĚTE TAKÉ: EU vybírá "prezidenta". Na funkci je tlačenice 
                        V Bruselu se vybírá "unijní prezident". Blair je ze hry

U ní zatím není jasné, kdy se ujme nové funkce. Současně totiž z titulu vysoké představitelky pro zahraniční politiku bude i místopředsedkyní Evropské komise. Její složení je však zatím neznámé, několik málo zemí dosud nesdělilo své kandidáty do komise. Až se tak stane a až složení "posvětí" členské státy, rozeběhnou se slyšení v Evropském parlamentu. Nyní se zdá, že nová Evropská komise nezačne fungovat dřív než v únoru.

Na vrcholné schůzce se dnes také rozhodlo, že ve funkci generálního tajemníka Rady EU, kterou dosud zastával Javier Solana, stane Francouz Pierre de Boissieu. Jeho role spočívá v tom, že zajišťuje administrativní i technické zázemí pro různá zasedání členských států.
Jde sice o spíše úřednickou pozici, v Bruselu je však de Boissieu považován za jednoho z nejvlivnějších úředníků. Dosud zastupoval Solanu a zkušenost s ním mají i Češi, v jejichž médiích se objevil v souvislosti s únikem informací během českého předsednictví EU v prvním pololetí letošního roku. Tehdy unikla do tisku jeho vyjádření na neveřejné schůzce s tehdejším vicepremiérem pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou.

PŘEDSEDA EVROPSKÉ RADY - (PREZIDENT EU)

 

* reprezentuje Unii navenek

* doplní trojlístek předsedy Evropského parlamentu a předsedy Evropské komise

* předsedá schůzkám premiérů EU

* svolává summity

* je zvolen na dva půl roku a ve funkci může být dvě volební období

 

VYSOKÝ PŘEDSTAVITEL PRO ZAHRANIČNÍ A BEZPEČNOSTNÍ POLITIKU - (MINISTR ZAHRANIČÍ EU)

 

* je místopředsedou Evropské komise

* spravuje unijní rozpočet na vnější pomoc

* předsedá schůzkám ministrů zahraničí Unie

* zastupuje Unii v zahraničně-politických otázkách

* ke směřování zahraniční politiky musí mít mandát od evropských vlád

* je zvolen na pětileté funkční období

 

Ilustrační foto: Reuters, ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ