Role mediátora
Případný brexit otestuje diplomacii Slováků
12.06.2016 21:50
Jakýkoliv výsledek referenda o setrvání Británie v EU bude důležitý pro Slovensko, které na začátku července převezme půlroční předsednictví v Evropské unii. Řekl to prezident nevládního institutu Globsec Róbert Vass. Význam britského plebiscitu pro slovenské předsednictví zdůrazňují také přední politici země.
"Bude to otázka, kterou se bude muset Slovensko zabývat bez ohledu na výsledek. Pokud se Britové vysloví pro vystoupení z EU, bude to velké politické téma. Zastíní jakoukoliv jinou agendu slovenského předsednictví," uvedl Vass k dopadům výsledků hlasování britských voličů.
Takzvaný brexit by ale měl podle Vasse značný dopad na celou unii. "Nebyla by to jen britská otázka, ale i záležitost pro ostatní státy a vodou na mlýn protibruselským stranám. Znamenalo by to politické i bezpečnostní riziko," řekl Vass, jehož institut ve slovenské metropoli každoročně pořádá mezinárodní konferenci Globsec na různá politická a bezpečnostní témata.
Vass připomněl, že i případné rozhodnutí o setrvání Británie v EU ovlivní, byť v mnohem menší míře, předsednictví Slovenska v evropské osmadvacítce, a to v souvislosti s dohodou o nové podobě vztahů mezi Británií a EU. Tu britský premiér David Cameron vyjednal se státníky ostatních zemí EU letos v únoru.
"Budeme mít důležitou roli hlavně coby mediátora celého procesu. Ukáže se, jaká slovenská diplomacie ve skutečnosti je. Nezávisí to na velikosti země, ale na diplomatech a politicích a na jejich schopnosti hledat kompromisy," řekl Vass.
Tábor zastánců a odpůrců setrvání Británie v EU je podle sondáží mezi britskými voliči zhruba vyrovnaný. I Slováci jsou rozděleni v názoru, zda se Britové v referendu 23. června nakonec přikloní k EU. Podle květnového průzkumu veřejného mínění agentury Focus se 41,4 procenta respondentů na Slovensku vyjádřilo, že většina účastníků britského referenda bude hlasovat za setrvání země v EU, opačný názor vyslovilo 39,9 procenta oslovených.
Slovensko již dříve představilo čtyři okruhy včetně témata udržitelné migrační a azylové politice či hospodářského posilování EU, kterým chce věnovat pozornost. Premiér Robert Fico ale upozornil, že i s ohledem na britské referendum Bratislava schválí svůj předsednický program až 30. června, tedy pouze den před převzetím předsednictví v EU.
Fico spolu s kolegy z ČR, Maďarska a Polska na poslední schůzce premiérů zemí visegrádské čtyřky podpořil setrvání Británie v Evropské unii. Ve společném prohlášení předsedové vlád uvedli, že dalším nelehkým výzvám bude podle nich snazší čelit, pokud Británie zůstane členem EU.
Případný brexit by měl na slovenskou ekonomiku podle analytiků tamní centrální banky malý přímý dopad. Z analýzy vyplývá, že odchod Británie z EU by v porovnání s dosavadními odhady jen mírně snížil hospodářský růst Slovenska.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.