Boží prst hrozí
Profláknutá vatikánská banka se chce napravit a zprůhlednit
31.05.2013 14:45
Jedna z nejuzavřenějších finančních institucí světa, skandály sužovaná vatikánská banka, chce napravit svou pověst a být transparentnější. Od podzimu bude na internetu pravidelně zveřejňovat svou bilanci a zkontroluje také stav všech 18 900 účtů, které si u ní klienti otevřeli. V rozhovoru pro dnešní vydání italského listu Corriere della Sera to řekl Ernst von Freyberg, který od letošního února banku řídí.
Vatikánská banka, což je neoficiální název Ústavu pro věci víry (Istituto per le Opere Religiose, IOR), spravuje převážně peníze diecézí a církevních institucí. Mezinárodní odborníci banku dlouhodobě kritizují, že neplní standardy v boji proti praní špinavých peněz, daňovým únikům a finanční kriminalitě.
Italská centrální banka se například domnívá, že Italové v IOR ukrývají své příjmy před zdaněním.
Začátkem roku centrální banka načas ve Vatikánu zablokovala všechny platby bankovními kartami, protože dospěla k závěru, že IOR nesplňuje pravidla bezpečnosti.
"Rozhodli jsme se chovat tak, jak by se každá finanční instituce měla chovat. Od 1. října bude fungovat naše internetová stránka a budeme pravidelně komunikovat s médii," řekl Freyberg, který od svého nástupu do čela banky s novináři mluvil vůbec poprvé.
Ve snaze zlepšit obrázek banky a změnit názor veřejnosti, že vatikánská banka je daňovým rájem, vytvořil bývalý papež Benedikt XVI. v roce 2010 úřad pro dohled nad financemi Vatikánu.
Jeho snahy však nalomilo loňské odstoupení šéfa IOR Ettora Gottiho Tedeschiho, který do banky nastoupil právě s úkolem zprůhlednit její činnost.
Hledání jeho nástupce trvalo dlouhé měsíce a spekulovalo se, že problémy kolem banky byly jedním z důvodů únorové papežovy rezignace.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.