Odškodnění ve výši milion eur, tedy více než 25 milionů korun, žádá třicetiletá Italka Cristina M. z Milána po provozovateli havarované výletní lodi Costa Concordia. Její právník tvrdí, že žena v důsledku nehody potratila. Pokračuje také proces s kapitánem lodi Francescem Schettinem. Italští prokurátoři pro něj údajně žádají 2 697 let vězení.
Když plavidlo 13. ledna u toskánského ostrova Giglio najelo na útes a zpola se potopilo, byla Cristina v pátém měsíci těhotenství. S manželem sice z potápějící se lodi vyvázli, žena však minulý týden potratila. Důvodem prý byl šok a vypětí po nehodě, což údajně potvrzují lékaři.
Manželé se tak připojili k žalobám, kterou na provozovatele lodi Costa Crociere podala část cestujících. Podle agentury AFP podalo jen v USA žalobu šest lidí, kteří dohromady žádají půl miliardy dolarů (téměř 10 miliard korun). Žaloby evidují také úřady ve Francii či Německu. Provozovatel se sdružením klientů dosáhl dohody o odškodném ve výši 11 000 eur (téměř 280 000 korun) pro každého přeživšího cestujícího.
Při ztroskotání lodi přišlo o život zřejmě 32 lidí. Zatím bylo nalezeno 17 obětí, 15 se dosud pohřešuje, mezi nimi pětiletá dívka a její otec. Mezitím byly zahájeny práce na odčerpání paliva z lodi, ty však často komplikuje špatné počasí.
Podle Franca Gabrielliho z italského úřadu civilní obrany bude plavidlo pravděpodobně odtaženo a opraveno. S lodí bude podle něj zacházeno tak, aby bylo co nejméně poškozeno životní prostředí. Costa Croicere prý pro odvoz vraku vypíše výběrové řízení pro 10 světově nejznámějších specializovaných firem. Nabídky mají být podány do začátku března. Konečná smlouva bude uzavřena na konci března s tím, že práce budou poté zahájeny co nejdříve.
Obyvatelé ostrova Giglio se obávají, že pokud loď na místě zůstane nebo způsobí ekologickou katastrofu, zničí celou turistickou sezonu, která je pro místní ekonomiku klíčová.
2 600 let pro kapitána
Pokračuje také proces s kapitánem lodi Francescem Schettinem. Italští prokurátoři pro něj údajně žádají 2 697 let vězení. Viní ho z řady pochybení. Soud ve Florencii zároveň řeší, zda kapitán zůstane v domácím vězení, nebo půjde do vazby.
K výpočtu 2 697 let došel britský deník Daily Mail. Policie totiž Schettina viní hned z několika závažných trestných činů - ze zavinění tragické havárie, ze zabití 32 lidí a z předčasného opuštění lodi. Za zabití mu hrozí patnáct let, za zavinění nehody deset. Osm let je pak za každého mrtvého, stejně jako za každého pasažéra, kterého lodi zanechal.
Obžaloba žádá, aby byl kapitán z domácího vězení přesunut do vazby. Prokurátor má obavy, aby se nepokusil před soudním procesem utéct. Kapitánovi advokáti naopak žádali propuštění z domácího vězení. Soud o případných změnách rozhodne ve čtvrtek.