Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř tři měsíce v Bruselu na útěku před hrozbou vazby ve Španělsku, by se mohl do Katalánska vrátit tajně. Spekulují o tom některá španělská média. Puigdemontovi v jeho vlasti hrozí zatčení kvůli snahám o nezávislost Katalánska, příští týden se chce ale znovu ucházet o post předsedy vlády této autonomní oblasti Španělska. Ke spekulacím o tajném návratu přispělo i stažení jeho žádosti o delegování hlasovacího práva pro jednání o jeho kandidatuře.
"Je mnoho menších silnic na venkově, může se vrátit lodí, vrtulníkem či ultralehkým letadlem, pracujeme na tom, aby se to nestalo," řekl v rozhovoru ve španělské televizi Antena 3 španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido. Dodal, že policie se snaží zajistit, aby se Puigdemont nemohl tajně "dostat do země ani v kufru auta".
Deník ABC už v pondělí přinesl záběry z vchodu do barcelonského parku, v němž sídlí katalánský parlament. List se podivil nad tím, že tam hlídkuje více než desítka španělských policistů. V okolí katalánského parlamentu má obvykle hlídkovat katalánská policie.
Spanish police to prevent Carles Puigdemont entering Catalonia "even inside the trunk of a car," says Home Affairs minister ➡️https://t.co/3r6gfx2W0T. pic.twitter.com/WSR64xoFeb
- Catalan News (@catalannews) 23. ledna 2018
Pětapadesátiletý Puigdemont zatím mlží kolem způsobu, jakým se chce znovu ucházet o úřad katalánského premiéra. Podle právníků pravidla stanoví, že musí být osobně přítomen v parlamentu v Barceloně. Výklad pravidel ale závisí na vedení katalánského parlamentu, které ovládají separatisté. Katalánská opozice i Madrid se nicméně chystají napadnout u ústavního soudu, pokud se bude Puigdemont o úřad ucházet na dálku.
Média v předchozích dnech psala o tom, že Puigdemont zvažuje jako formu kandidatury buď videokonferenci, nebo delegování hlasovacího práva na ono konkrétní jednání parlamentu. O delegování hlasu požádal Puigdemont i čtyři jeho exministři, kteří jsou s ním v Bruselu, již minulý týden.
Vedení katalánského parlamentu mělo těchto pět žádostí projednávat, zároveň ale dostalo na stůl stažení Puigdemontovy žádosti o delegování hlasu. Vedení parlamentu poté odložilo projednávání ostatních čtyř žádostí o delegování. Pokud jejich delegování neprojde, mohou se vzdát mandátů ve prospěch jiného poslance ze své kandidátky.
Separatisté potřebují pro schválení Puigdemonta premiérem minimálně jeden hlas od pětice uprchlých poslanců, s nímž by mohli svého kandidáta prosadit ve druhém kole. Strany, které jsou proti nezávislosti Katalánska i proti Puigdemontovi, mají dohromady v regionálním parlamentu 65 křesel. Stejný počet mají separatisté bez pěti uprchlých poslanců.
Jednání parlamentu v Barceloně o novém katalánském premiérovi musí začít nejpozději 31. ledna. První schůze může trvat dva dny a pro schválení kandidáta je v prvním kole potřebná absolutní většina, tedy 68 hlasů. Pokud bude první hlasování neúspěšné, musí se do 48 hodin konat druhé kolo. V něm už stačí kandidátovi většina prostá. Pokud ji nezíská, budou se do dvou měsíců (od prvního hlasování) konat v Katalánsku nové volby.
📽 Carles Puigdemont said that the final outcome of the political deadlock in #Catalonia "is as crucial for the future of the European Union as Brexit.” ➡️https://t.co/YnQLE7WyVP. pic.twitter.com/U05A0rajfQ
- Catalan News (@catalannews) 22. ledna 2018