Nejvíce pohřešovaných po nehodě italské výletní lodě Costa Concordia tvoří Němci. Podle deníku Bild mezi ně patří i dvaapadesátiletá Gabriele, která zaplatila životem za to, že místo v záchranném člunu přenechala pasažérům na invalidním vozíku.
Úřednice z bavorského Oberasbachu se na lodi plavila spolu s přítelkyní Angelikou, která se zachránila a mohla jejich příběh vyprávět rozhlasové stanici Antenne Bayern.
"Lidé se rvali o to, aby se dostali do záchranných člunů. Když přijeli tři vozíčkáři, pustili jsme je před nás," vylíčila Angelika evakuaci.
Poté prý najednou sklouzli na druhou stranu paluby. "Jeli jsme dolů a pak byla před námi voda. A já ztratila Gabi z očí," popsala chvíli, kdy naposledy viděla svoji kamarádku.
Z 29 dosud pohřešovaných lidí plavících se na havarované lodi je podle italských záchranářů 14 Němců a Němek. Berlínské ministerstvo zahraničí ví o 12 nezvěstných německých cestujících. Jeden Němec je i mezi identifikovanými oběťmi.
Z 4234 osob na palubě plavidla, které v pátek narazilo na útes u ostrova Giglio nedaleko pobřeží jižního Toskánska a převrátilo se na bok, bylo Němců 566. Většinou šlo o starší lidi ve věku 50 až 70 let. Ti, kterým se podařilo zachránit, mluví o obrovském zmatku při evakuaci.
"Katastrofálněji už to ani nešlo," myslí si Margaret Aumannová z Wormsu. "Pomáhat se nám snažili hlavně nižší šarže, mezi nimi mnoho Asiatů. Ti ale ani nevěděli, jak se spouštějí záchranné čluny na vodu," doplnil Herbert Rohwedder ze severoněmeckého Nortorfu.
Posádka prý navíc dlouho nechtěla nikoho do člunů pustit a posílala cestující zpět do kajut. Na lodi tak podle Rohweddera panovala "kolosální panika".