Rada Evropy kritizuje české a slovenské soudy

Zahraničí
18. 4. 2007 18:33
Soud - ilustrační foto
Soud - ilustrační foto

Soud - ilustrační fotoNa zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (RE) se ve středu ve Štrasburku objevila i kritika Česka a Slovenska. Autoři projednávané zprávy o stavu lidských práv ve 46 členských státech RE uvedli, že v obou zemích byly případy liknavé justice a špatného zacházení s Romy.

Principy RE požadují, aby procesy byly nejen spravedlivé, ale také aby trvaly "rozumnou dobu". "Zpožděná spravedlnost je odepřená spravedlnost," stojí v textu. Ten v této souvislosti kritizuje kromě ČR a Slovenska dalších 19 států, například Francii, Německo, Polsko, Řecko, Itálii a Británii.

Případy nuceného vystěhování romských rodin, nebo plánovaní podobných vystěhování, byly zaznamenány v řadě zemí RE, především v Albánii, Bulharsku, Česku, Francii, Řecku, Rumunsku, Rusku, Slovensku, Turecku a Británii, uvádí zpráva.

Dokument poznamenává, že Evropský soud pro lidská práva při RE nyní posuzuje dvě vážné stížnosti Romů. Jedna se týká údajné diskriminace romských dětí v českém školství, druhá údajné sterilizace romských žen bez jejich vědomí či souhlasu ve slovenském zdravotnictví.

Zpráva připomíná, že na situaci Romů se od roku 1993 zaměřují tři hlavní priority RE, kterými jsou ochrana menšin, boj proti rasismu a netoleranci a boj proti vytlačování lidí na okraj společnosti. Autoři vyzvali řídící orgán RE, Výbor ministrů, aby se touto otázku důkladně zabýval.

Nejvíce výtek Rusku

Terčem kritiky však bylo nejčastěji Rusko. Poslanci RE mu kromě jiného vyčítají případy nespravedlivých soudních procesů, nerespektování rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva a násilí a zabíjení v Čečensku. Poslanci dále litují, že Rusko je jedinou zemí RE, která dosud nezrušila trest smrti.

Parlamentní shromáždění také doporučilo Výboru ministrů, jehož příští zasedání bude v červnu, aby věnoval zvýšenou pozornost situaci lidských práv v Bělorusku, přestože tato země není členem RE.

Autoři zprávy také vyzvali k dojednání takzvaného memoranda o porozumění s Evropskou unií, které by jasně vyjádřilo roli RE jako prvořadého ochránce, podporovatele a zlepšovatele demokracie, lidských práv a právnosti v Evropě. Rada Evropy je podle textu proti veškerým případným snahám ze strany EU zasahovat do této tradiční činnosti RE od jejího vzniku v roce 1949.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ