Rakousko chce lákat přistěhovalce na novou kartu
27.07.2010 16:34
"Červeno-bílo-červená" by měla být nová karta, kterou by v budoucnu mohli dostávat v Rakousku někteří přistěhovalci. Podle ministra zahraničí Michaela Spindeleggera bude země do roku 2030 potřebovat přilákat kolem 100 tisíc cizinců.
Pokud by se nepodařilo přistěhovalce přilákat, zhroutil by se rakouský zdravotní a sociální systém. Nebude "schopen přežít". Demografické zprávy jsou podle něj jasné - dětí se nerodí tolik, společnost stárne a země by bez cizinců začala vymírat.
Podle Spindeleggera by kartu měli dostávat cizinci vybraných profesí, které v Rakousku chybějí. V zemi by pak mohli zůstat tak dlouho, "jak budou chtít a budou mít práci", řekl ministr. Podmínkou k získání přistěhovaleckého povolení by byla určitá znalost němčiny a respektování rakouských zákonů a zvyklostí.
"Aktivně si vyhledáme země, určíme kvalifikace a předpoklady a vybereme si ty správné lidi tak, jak to v minulosti dělaly i jiné země," řekl Spindelegger rakouské televizi ORF. Míní, že by alpská republika mohla nové obyvatele hledat na jihu Evropy.
ČTĚTE TAKÉ: Rakousko: prezident rozdmýchává spor o slovinské názvy
Také rakouský ministr práce a sociálních věcí Rudolf Hundstorfer ze sociální demokracie vidí řízené přistěhovalectví jako odpověď na demografický vývoj a udržení rakouských sociálních systémů. Uvedl, že by návrh červeno-bílo-červené karty rád prosadil do podzimu. Příliv cizinců by se podle něj měl řídit podle "objektivních kritérií", a to třeba podle volných pracovních míst.
Rakouský pracovní servis loni podle dostupných údajů evidoval zhruba 29 100 volných míst pro číšníky, 18 700 pro kuchaře a 11 100 pro pokojské. Chyběli také instalatéři a další řemeslníci. Poptávka roste i po zdravotnících a pečovatelích i po vysoce kvalifikovaných technicích.
Jak by měla pravidla pro udílení karet cizincům ze zemí mimo EU vypadat, není zatím jasné. I přes volná místa si v Rakousku bez povolení dosud nesmějí práci hledat ani lidé z nových členských států sedmadvacítky. Alpská republika Čechům, Slovákům a dalším novým euroobčanům dveře na svůj pracovní trh přibouchla hned při rozšíření v roce 2004 a zavřené je na rozdíl od téměř všech členů společenství ponechává, dokud to jde - tedy po sedm let až do května příštího roku.
Rakouská zaměstnanecká komora se staví k plánům ministrů skepticky. Podle jejího prezidenta Herberta Tumpela by mělo být prioritou zajistit práci lidem, kteří v Rakousku žijí. Šéf komory míní, že by se měla připravit "ochranná ustanovení" pro příští rok, kdy Rakousko pustí na svůj trh práce občany z nových členských států. Nápad naopak uvítala hospodářská komora. "Velmi vítáme, že se přistěhovalectví v budoucnu nechce ponechat náhodě," uvedla Margit Keuzhuberová.
Projekt svých "zelených karet" pro cizince mělo i Česko. Prosadil ho ještě jako ministr práce nynější premiér Petr Nečas v době, kdy byl v zemi nedostatek pracovních sil. Program nové obyvatele přilákat neměl. Cizinci z 12 států měli zaplnit volná místa a po čase se měli vrátit do vlasti. Své karty - modré - by od příštího roku měla mít i EU.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.