Nejslavnější Rakušané? Mozart, Hitler, Sacher.... Dále pak Wiener Schnitzel a Fritzl - aby se to rýmovalo. Po odhalení zločinů "zrůdy z Amstettenu" se alpská země bojí o svou pověst ve světě. Starosti si dělají i prezident a premiér a plánují kampaň, která má Rakousko ukázat v nejlepším světle. Zbytečné, domnívají se experti na turistiku a marketing.
Po řadě dnů nepřerušeného a vpravdě hororového zpravodajství světových médií z dolnorakouského městečka Amstetten, kde Josef Fritzl (73) sotva uvěřitelných 24 let věznil a týral v podzemní kobce svou dceru a děti, si Rakušané dělají starosti s obrazem republiky ve světě.
"Ne Rakousko je pachatelem. Je to nepochopitelný kriminální případ, ale ojedinělý případ," prohlásil před novináři spolkový kancléř Alfred Gusenbauer. Přislíbil, že v kooperaci s ministerstvem zahraničí, rakouskými ambasádami ve světě a odborníky spustí kampaň, jež by měla poškozený obraz Rakouska ve světě napravit.
"Nepřipustíme, aby celá země byla rukojmím jednoho jediného muže," dodal Gusenbauer.
Alpskou republiku vzal pod ochranu také spolkový prezident Heinz Fischer. Stačí podle něj jediný pohled na hororové titulky posledních let ve světě, aby člověk zjistil, že násilí je univerzální fenomén. "Obludnosti, jichž je člověk schopen, se projevují všude," domnívá se prezident.
Nepřímo tak reagoval na snahy zahraničních médií dávat do souvislosti nejnovější případy únosů a jejich pozdní odhalení (například v kauze Kampuschové) do souvislosti s "typickým" a respektovaným způsobem života Rakušanů.
Land der Keller, zukunftsreich! Země sklepů, s nadějnou budoucností! zní nyní Vídní v překladu posměšný popěvek, který rýmovaně paroduje jeden z veršů rakouské hymny: Land der Hämmer, zukunftsreich! (Země kladiv, ....).
Rakousko se přitom těší na blížící se evropský šampionát ve fotbale (2008), v němž vidí opět šanci představit se jako atraktivní destinace, hlavně pro aktivní trávení dovolených. A najednou, během pouhých dvou let, se po Natasche Kampuschové jako ďábel zjeví Josef Fritzl.
Má však v souvislosti s Fritzlem státem řízená kampaň na vypulírování image Rakouska ve světě vůbec smysl? Dle prvních reakcí vrcholných rakouských politiků ano.
Odstrašujícím příkladem je země, v níž bije úřednické srdce Evropské unie. Když se dnes řekne Belgie, nemálo lidí na celé planetě si téměř automaticky vybaví jméno prznitele dětí a vraha Marca Dutrouxe. To netvrdí ti, kteří nemají Belgii v lásce, nýbrž sami Belgičané.
Je ale Dutroux jakousi paralelou k Fritzlovi? Nikoli, lze se dočíst v rakouském tisku. Alespoň zatím ne. Argumentuje se především tím, že v Belgii vážně selhal systém - justice a policie. To dosud o rakouských úřadech tvrdit nelze. Amstetten je dílem jediného šíleného pachatele.
"Pokud nevyjde najevo, že do kauzy jsou zapleteny úřady (...), pak tento případ nebude mít na pověst Rakouska ve světě žádný dopad," tvrdí šéf Rakouského marketingového institutu Wolfgang Bachmayer.
Už v uplynulých desetiletích se objevily na rakouské image škrábance; od Waldheimovy aféry po absurdní sankce EU proti Vídni, připomíná Bachmayer. Rakousko už dávno není ostrovem, jehož obraz vytvářejí jen Sissi, Mozart nebo lyžaři řítící se z alpských svahů.
Ostatně, ani Jack Rozparovač neměl na pověst Anglie devastující účinek.
Někteří rakouští marketingoví experti citovaní domácím tiskem míní, že téma Amstetten z médií brzy zmizí a portrét vrásčitého Fritzla opět vystřídá obrázek přátelského Rakouska.
"Když má rakouská vláda problém s image, zadá zakázku reklamním firmám," dodává Bachmayer. Vytváření image je však podle něj dlouhý proces, který se táhne přes generace, a nelze ho změnit krátkodobou propagační akcí.
Podobné snahy jsou ve svém komunikačním účinku nedůvěryhodné. Příkladem budiž kampaně vlády USA v souvislosti s válkou v Iráku.
Ani pracovníci v rakouské turistice zatím nepociťují potřebu vylepšovat pověst své země. "Zkušenost ukazuje, že zločin osamoceného pachatele nemá vliv na celkovou image země, kam se jezdí na dovolenou," říká mluvčí rakouské reklamní společnosti Österreich Werbung Eleonora Gudmundssonová. Rakousko je podle ní stále vnímáno jako země kvalitní turistiky.
Foto: AustriaInfo, AP, Reuters a archiv