Rána pro sjednocení Kypru? Nový prezident severu
21.04.2010 19:15
Vítězství nacionalisty Dervişe Eroglua v nedělních prezidentských volbách v turecké části Kypru vrhá stín na mírový proces a může oslabit již tak obtížné rozhovory, jejichž cílem je ukončit 36 let trvající rozdělení ostrova.
"S Erogluem může být ztracen vzácný čas, i když on sám prohlásil, že chce pokračovat v jednání," řekl kyperskoturecký politolog a univerzitní profesor Ahmet Sözen. Soudí, že nový prezident Severokyperské turecké republiky nemá jinou možnost než se řídit pokyny z Ankary, píše agentura AFP.
"Jestliže Turecko říká, že je pro pokračování kyperských rozhovorů, pak je Eroglu povinen v této cestě pokračovat," uvádí. Pozorovatelé se však domnívají, že Eroglu na této cestě příliš váhá.
Takové obavy sdílí také mluvčí kyperskořecké vlády Stefanos Stefanu. Předpokládá, že výsledek voleb bude znamenat vážné problémy při jednáních o opětovném sjednocení.
ČTĚTE TAKÉ: Nový prezident Severu chce na Kypru dva státy
"Zvolení Eroglua bylo nešťastné, poněvadž již dávno je znám jeho odpor proti federativnímu uspořádání a jeho snaha o vytvoření dvou států na Kypru," vysvětluje.
Proti takovému řešení je ovšem zásadně mezinárodně uznávaná řecká část Kypru.
Evropská komise považuje za klíčové, aby jednání o budoucím sjednocení Kypru pokračovala v konstruktivním duchu. Je v zájmu obou lídrů, řeckého i tureckého, aby tyto rozhovory vedly ke zdárnému konci, uvedla mluvčí evropského komisaře pro rozšíření Štefana Füleho.
OSN naopak v Erogluově vítězství spatřuje důvod ke znepokojení pro kyperskotureckou komunitu.
"Je důležité, že se rozhovory konají pod záštitou OSN na základech definovaných rezolucemi Rady bezpečnosti, které obě strany akceptují," uvedl mluvčí OSN Martin Nersirky.
Severokyperskou tureckou republiku uznává jen Turecko a ztroskotání sjednocovacího procesu na Kypru by mělo bezprostřední dopady na vstupní rozhovory Ankary s Evropskou unií, které již tak jsou problematické právě především kvůli kyperskému problému.
Podle Sözena by Erogluovo zvolení nemělo znamenat konec 19 měsíců trvajících rozhovorů mezi odstupujícím prezidentem severního Kypru Mehmetem Alim Talatem a kyperským prezidentem Demetrisem Christofiasem, ale může proces zpomalit.
Při prvním telefonickém kontaktu s Erogluem vyjádřil Christofias ochotu sejít se za jednacím stolem a pokračovat v úsilí o urovnání kyperského problému.
Eroglu získal již v prvním kole voleb 50,38 procenta hlasů, zatímco Talat 42,85 procenta.
Na ovzduší rozhovorů budou mít rovněž dopad parlamentní volby v Turecku, které se mají konat v příštím roce.
Eroglu nicméně slíbil, že bude v mírovém procesu pokračovat. "Nikdo si nesmí myslet, že opustím jednací stůl. Proces rozhovorů bude pokračovat," řekl po svém zvolení.
Dodal, že vstoupí do "těsného dialogu s matičkou vlastí" Tureckem, jehož 35 tisíc vojáků je v severní části ostrova rozmístěno.
Ankara neskrývá, že by si v zájmu svého směřování do Evropské unie přála, aby diskuse vedly ke zdárnému konci a rozdělení Kypru skončilo. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan již vyjádřil přání, aby severní Kypr v jednáních o znovusjednocení pokračoval.
Kypr je rozdělen od roku 1974 po turecké invazi do severní části, která následovala po pokusu o státní převrat vedený kyperskořeckými nacionalisty a podporovaný Aténami, jehož cílem bylo připojit ostrov k Řecku.
Foto: Profimedia a ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.