Řecká policie zasáhla před parlamentem slzným plynem

Zahraničí
8. 5. 2016 22:13
Zápalná lahev vybuchla přímo v blízkosti policistů, kteří v Řecku před parlament uklidňují situaci.
Zápalná lahev vybuchla přímo v blízkosti policistů, kteří v Řecku před parlament uklidňují situaci.

Řecká policie zasáhla v neděli večer slzným plynem proti agresivním demonstrantům na náměstí před budovou parlamentu v Aténách. Parlament jedná o kontroverzním vládním návrhu změn v důchodovém a daňovém systému. Ty mají státu uspořit asi 5,4 miliardy eur (146 miliard Kč) ročně, a vyhovět tak požadavkům mezinárodních věřitelů.

Demonstranti se na náměstí Syntagma, které je častým místem protestů, scházeli během odpoledne a k večeru, kdy jich bylo několik tisíc, se atmosféra přiostřila. Svědek agentuře Reuters řekl, že řada demonstrantů s kápěmi na hlavách házela po policistech zápalné láhve a další předměty. Policisté se snažili rozptýlit dav granáty se slzným plynem.

Parlament by měl hlasovat o zákonech snižujících náklady řeckého důchodového systému, který je jedním z nejnákladnějších v Evropě. Návrhy na škrty v důchodových platbách spolu se zvýšením odvodů zaměstnanců a živnostníků do penzijního systému však vyvolaly odpor odborů a profesních skupin. Od pátku v Řecku pořádají odbory třídenní generální stávku.

Koaliční vláda Alexise Tsiprase má v parlamentu většinu pouhých tří hlasů. Schválení reformy důchodového systému je jedním z požadavků věřitelů, jejichž zástupci jednají v Řecku s přestávkami od ledna o klíčové revizi třetího záchranného programu z loňského léta. Dokončení revize je podmínkou pro to, aby eurozóna Aténám uvolnila další úvěry ve výši přes pět miliard eur. Peníze Řekové potřebují zejména na červencovou splátku dluhů vůči Mezinárodnímu měnovému fondu a Evropské centrální bance.

Ministři financí zemí eurozóny se v pondělí mimořádně scházejí v Bruselu k další diskusi o záchranném programu pro Řecko. Už týdny dávají představitelé Evropské unie najevo, že dohoda na reformách je v zásadě dosažena a že zbývá dotáhnout jen některé drobnosti. Věřitelské instituce se však neshodují mezi sebou, především v otázce potřeby a rychlosti otevření diskuse o restrukturalizaci řeckého dluhu.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ