Složení přísahy
Řecko má přechodnou vládu a "jednodenní" parlament
17.05.2012 15:03
V předluženém Řecku složilo přísahu 16 členů nové přechodné vlády, která má zemi spravovat jen do předčasných voleb 17. června. Následovala ustavující schůze parlamentu s přísahou 300 poslanců, kteří byli zvoleni 6. května a kteří budou poslanecký mandát vykonávat nejdéle do soboty, protože před dalšími volbami musí být parlament rozpuštěn.
V přechodné vládě, jejímž vedením byl pověřen nejvyšší soudce správního soudního dvora Panajotis Pikrammenos, se ujal funkce ministra financí dosavadní vysoký úředník Jorgos Zannias, který má zkušenosti se zastupováním Řecka na důležitých jednáních s EU. Ministrem zahraničí je 83letý Petros Molyviatis, který tuto funkci už zastával v letech 2004 až 2006.
Politické strany se po květnových volbách navzdory několika pokusům během devíti dnů nedokázaly dohodnout na koaliční vládě, a ve středu se proto domluvily na uskutečnění dalších voleb.
Řecká politická scéna je v současnosti rozpolcená. Na jedné straně jsou stoupenci úsporných opatření, která prosazují především dvě dosud vládní strany - konzervativní Nová demokracie (ND) a socialistický PASOK. Proti opatřením vyžadovaným Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem se stavějí populistické strany, jako je krajně levicová SYRIZA, která v květnových volbách skončila druhá za ND a před třetím PASOK a která má podle průzkumů šanci červnové volby vyhrát.
Řekové drachmu nechtějí
V takové situaci by silně zadlužené Řecko závislé na pomoci zbytku eurozóny podle mnohých pozorovatelů zřejmě zamířilo pryč ze společenství zemí platících eurem, ačkoli většina Řeků si ve skutečnosti návrat k národní měně drachmě nepřeje.
K přísaze zvedli nově zvolení poslanci podle tradice pravou ruku s palcem, ukazováčkem a prostředníčkem přiloženými k sobě, což je ortodoxní symbol trojjedinosti Boží.
Většina poslanců SYRIZA a komunistů (KKE) to však neudělala. Tři poslanci muslimské víry přísahali s rukou položenou na korán. Kvůli napjaté finanční situaci Řecka se jednodenní zákonodárci vzdali veškerých diet.
Mezi novými poslanci je mimo jiné i skupina 21 extremistů z krajně pravicového Zlatého úsvitu, který však odmítá nálepku neonacistické strany.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.