Řecko ochromila další generální stávka
08.07.2010 11:55
Značné problémy v dopravě a ve veřejných službách opět prožívá Řecko. Příčinou je stávka a protesty proti škrtům řeckých výdajů. Českých turistů by se protest zásadněji dotknout neměl.
Stávku vyhlásily hlavní řecké odborové organizace na protest proti penzijním a pracovněprávním reformám vlády premiéra Jorgose Papandrea, jejichž cílem je ozdravit řeckou ekonomiku. Reformu důchodového systému schválil parlament v prvním čtení v noci na dnešek.
Generální stávka, která je od února již šestá, narušila leteckou, železniční a námořní dopravu. Problémy mají především turisté, kteří by se chtěli vydat po moři na některý z řeckých ostrovů, neboť žádná loď nevyplouvá.
ČTĚTE TAKÉ: Řecko vyvrací fámu: Ostrovy prodávat nebudeme
Více než 80 letů včetně mezinárodních bylo zrušeno a dalších 110 bylo odloženo kvůli 24hodinové stávce zaměstnanců civilního letectví. Čtyřhodinová stávka letových kontrolorů postihne rovněž další letecké společnosti operující v Řecku, protože po tuto dobu nepoletí žádné letadlo. Podle mluvčí pražského letiště Michaely Lagronové však nebyly zatím zrušeny žádné lety mezi Prahou a řeckými destinacemi.
To potvrdil mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. "Všechny chartery jsou potvrzené a rovněž pobyty na místě probíhají podle programu," uvedl Okamura. Dodal, že drtivá většina Čechů směřuje letecky přímo na řecké ostrovy a problémy v hlavním městě se jich zásadně netýkají.
Právě Atény stávka citelně zasáhla. Ochromena je například městská doprava a nejezdí žádné vlaky. Stávka postihla rovněž úřady, nemocnice a státní podniky. Připojili se k ní i novináři. Nový důchodový systém především stanoví odchod do penze v 65 letech pro muže i pro ženy oproti současným 60 letům. Reforma předpokládá snížení důchodů v průměru o sedm procent a je zapotřebí 40 započitatelných let oproti současným 37. To se týká zaměstnanců soukromého sektoru. Další reforma stanovící tentýž důchodový věk pro státní zaměstnance bude parlamentu předložena příští týden.
Řecko je nuceno urychlit ozdravování svého důchodového systému poté, co v květnu schválilo úsporný program, který si vynutila eurozóna a Mezinárodní měnový fond výměnou za půjčku ve výši 110 miliard eur na záchranu země utápějící se v hluboké ekonomické krizi. "Důchodový systém by se zhroutil, výdaje na důchody nyní představují 13,5 procenta hrubého domácího produktu a bez tohoto zásahu by dosáhly 26 procent, což by byla pro ekonomiku katastrofa," prohlásil Papandreu. Pro srovnání, v Česku nyní dosahuje financování průběžného důchodového systému 8,2 procenta HDP.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.