Za pokračujících násilností a potyček demonstrantů s policií se dnes v Řecku konal pohřeb patnáctiletého chlapce, který byl v sobotu zastřelen v Aténách při kontroverzním zásahu policie proti řádění mladých radikálů. Jeho smrt vyprovokovala nejhorší vlnu nepokojů v zemi za poslední roky. Nové střety mladých lidí s policií propukly během dne v Aténách i v Soluni a další demonstrace se očekávají večer. Vůdce levicové opozice Jorgos Papandreu vyzval vládu k demisi.
Smutečního obřadu na hřbitově na aténském předměstí Paleo Faliro se zúčastnily téměř tři tisíce lidí, převážně mladých. Při ukládání rakve do hrobu mladí lidé skandovali "Fízlové, vrazi," zatímco jen několik set metrů odsud se studenti znovu střetli s policisty. Také před parlamentem pokračovaly potyčky stovek mladých lidí s policií. Z rozhodnutí vlády dnes v celé zemi zůstaly uzavřeny na znamení smutku střední i vysoké školy.
V souvislosti se sobotní střelbou do demonstrantů byli zatím obviněni dva policisté, jeden z vraždy a druhý jako spolupachatel. Okolnosti tragické události zůstávají nadále nejasné. Zastřelený chlapec byl jedním ze skupiny výrostků, kteří házeli na policejní auta kameny a údajně i zápalné láhve.
Krize oslabila vládu konzervativního premiéra Kostase Karamanlise. Vůdce levicové opozice Jorgos Papandreu dnes vládu vyzval k demisi. Kabinet čelí kvůli nepopulárním hospodářským a školským reformám už několik měsíců stále výraznějšímu nesouhlasu veřejnosti.
V Aténách v poledne propukly nové incidenty. V centru pochodovaly tisíce studentů a profesorů. Někteří demonstranti vrhali zápalné lahve, kameny a nejrůznější předměty proti pořádkovým silám, které zatarasily přístup k parlamentu a dav odrazily s použitím slzného plynu. Ve studentské čtvrti metropole panuje stále velké napětí.
Ve druhém největším městě Řecka Soluni policie za pomoci slzného plynu rozehnala dav asi dvou tisíc manifestujících, kteří na ni házeli různé předměty. Další demonstrace se očekávají večer.
Kostas Karamanlis dnes vyzval k jednotě národa a politiků proti těm, kdo vyvolávají nepokoje. Prezident Karolos Papulias vydal po konzultaci s premiérem krátké prohlášení, v němž označil smrt patnáctiletého Alexise Grigoropulose za "jizvu demokracie". "Události posledních dnů postavily před řeckou společností velký otazník a pokud zůstane nezodpovězen, jizva se nezacelí," zdůraznil.
Přestože Karamanlis v pondělí prohlásil, že nepokoje nemohou být a nebudou tolerovány, pokračovaly v noci na dnešek i během dne znovu násilnosti zejména v Aténách a v Soluni, mnoho obchodů bylo vyrabováno a podpáleno. Jen v řecké metropoli hasiči vyjížděli k více než dvěma stům požárů. Radikálové podpálili i aténský vánoční strom na náměstí Syntagma, násilnosti zažívala také města v odlehlejších částech Řecka, na Krétě a na Korfu. Všude docházelo k tvrdým střetům mezi rabujícími demonstranty a pořádkovými silami a také k mnoha útokům na policejní stanice. Podle pozorovatelů to je důsledek radikalizace řecké mládeže, která čelí zejména ekonomickým problémům, nezaměstnanosti a poklesu mezd.
Neschopnost úřadů zjednat pořádek zdůrazňuje dnešní řecký tisk, levicový stejně jako pravicový, který kritizuje absenci moci tváří v tvář anarchii. Komentáře místních sdělovacích prostředků rovněž nezastírají, že pozice premiéra Kostase Karamanlise i jeho pravicové vlády je velmi křehká a že na síle naopak nabírají opoziční socialisté.
Foto: AP, Reuters