Řecko: v některých městech to <span>stále vře</span>

Zahraničí
15. 12. 2008 18:35
Policista v centru Atén.
Policista v centru Atén.

Policista v centru Atén.Původně poklidná demonstrace, k níž se dnes sešla asi tisícovka mladých lidí před sídlem policejního ředitelství v centru Atén, přerostla v odpoledních hodinách ve střety s pořádkovými silami. Z některých míst byly hlášeny rozbité výklady obchodů.

Demonstranti, kteří nejprve pokřikovali na policisty nepřátelské slogany, zaútočili na kordon zásahové jednotky kameny a zápalnými láhvemi, druhá strana odpověděla slzným plynem. Dva útočníky policie zatkla, žádné zprávy ale nehovoří o případných zraněních. Z dalších míst agentury informují o nových případech vandalismu, ale bez upřesnění.

Dopoledne mládež zablokovala několik hlavních tříd v metropoli a před věznicí ve čtvrti Korydallos, kde je v předběžné vazbě policista obviněný z úmyslného zabití Alexise Grigoropulose, mladíka, jehož smrt byla roznětkou nepokojů. Demonstranti tu házeli na policisty zápalné láhve, policie proti nim použila slzný plyn.

Policisté se perou se demonstranty v Aténách.Obdobné demonstrace se konaly také v Soluni na severu Řecka, v Ioannině na západě, v Patrasu na Peloponésu a na ostrově Lesbos.

Mezi řeckou veřejností panuje všeobecné mínění, že k prudkému rozšíření nepokojů, za kterými jsou vesměs mladí lidé, vedly neřešené politické skandály, vysoká nezaměstnanost mezi mládeží a nízké platy. Situaci přiostřila i všeobecná hospodářská recese, která dopadla na Řecko mimořádnou silou.

Hlavní ředitel a předseda Výkonné rady Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn pod vlivem událostí v Řecku varoval, že riziko stejných sociálních nepokojů se může rozšířit i do dalších zemí, pokud světový finanční sektor nepřipustí rovnoměrnější rozdělení světového bohatství. Náznaky obdobných demonstrací už byly zaznamenány v dalších evropských zemích.

Po celkem klidné neděli dnes řečtí studenti, kteří stojí ve své zemi v čele nepokojů, vyzvali k dalším demonstracím. Ke studentům se přidaly i odbory, které chtějí ve čtvrtek a v pátek uspořádat řadu shromáždění namířených proti reformám, jež nynější konzervativní vláda premiéra Kostase Karamanlise připravuje zejména ve školství a v penzijním systému. Protestovat se bude i proti privatizačním plánům, růstu daní a návrhu státního rozpočtu.

Veřejnost i politická opozice vytýkají pravicové vládě, že se vůbec nedokázala se situací v ulicích vyrovnat a že ani dál neumí problémy řešit. Začátkem minulého týdne dokonce předák socialistické opozice Jorgos Papandreu vyzval premiéra, aby rezignoval a s ním celá jeho vláda. Současně Papandreu nastolil požadavek nových voleb, protože "lid po tom volá".

Poklidný protest s hudbou v řecké metropoli.Pozice současné vlády je přitom velmi vratká, protože v parlamentu má většinu pouhého jednoho hlasu.

"Předpokládám, že nepokoje budou pokračovat i tento týden. Pokud by vláda přistoupila k nynější situaci správně, vůbec bychom se nedostali do dnešních problémů," řekla AP 37letá učitelka Kiki Tuduliduová.

Foto: AP a Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ