Obří trajekt Eleftherios Venizelos, který sloužil na řeckém ostrově Kos k ubytování a příjmu syrských uprchlíků, ve středu odplul se stovkami zejména syrských migrantů směrem k pevninskému Řecku. Původně měl zamířit do druhého největšího města Soluně na severu země, ale úřady kvůli logistickým komplikacím směr lodi změnily. Plavidlo má podle posledních informací zakotvit ve čtvrtek ráno v aténském přístavu Pireus se zhruba 2500 běženci, informovala řecká média.
Řecké ministerstvo pro Makedonii a Thrákii podle deníku Ta Nea vydalo prohlášení, ze kterého vyplývá, že úřady se snaží zajistit, aby vylodění utečenců na pevnině bylo s co nejmenšími komplikacemi. Také chtějí přijímat "následně opatření k přepravě uprchlíků do cíle, který si přejí". Přestože by podle unijních smluv mělo Řecko zajistit uprchlíkům pobyt na svém území, nehodlají úřady zřejmě ani tentokrát klást běžencům překážky v jejich cestě dál na sever, k makedonské hranici. Přes ni proudí uprchlíci balkánskou cestou především do Německa.
Řecký list To Vima informoval, že loď měla na programu ještě zastávku na ostrovech Kalymnos a Leros v Egejském moři, aby na nich vyzvedla další desítky až stovky běženců, kteří se dostali až tam. Z Kosu vyplul trajekt s 1700 uprchlíky a do Pirea má dorazit s až 2500 lidmi.
Podle deníku Kathimerini není zatím jasné, zda loď pak opět zamíří na Kos, jak se původně uvádělo. Také není potvrzeno, že by řecké úřady měly pronajmout ještě jedno podobné plavidlo k převozu migrantů, aby ulevila přetíženým ostrovům, kde se uprchlíci vyloďují z člunů z Turecka.
Paluba lodi Eleftherios Venizelos fungovala po dobu kotvení na Kosu jako středisko k registraci a následné nouzové ubytování uprchlíků, protože na ostrovech k tomu není dostatečná infrastruktura. Tuto službu financovalo Řecko, potažmo Evropská unie. Za cestu trajektem z Kosu do Atén si migranti údajně ale zaplatili ze svého.
Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky jen za minulý týden do Řecka dorazilo přes 20 tisíc uprchlíků a za celý červenec pak více než 50 tisíc, což je více než za celý loňský rok. Podle úřadu tvoří 82 procent příchozích Syřané, 14 procent jsou Afghánci a tři procenta Iráčané. Většina prý má nárok na uprchlický status. Úřad počítá s tím, že příval uprchlíků se nezastaví, a doporučil řecké vládě, aby ustavila speciální skupinu, která bude koordinovat příjem lidí a humanitární pomoc.
Řecká pobřežní stráž ve středu oznámila, že od úterý musela čtrnáctkrát zasáhnout v Egejském moři a pomoci 534 uprchlíkům. Na jednom z člunů našla v bezvědomí malé dítě, které bylo převezeno do nemocnice. Incidenty se staly u ostrovů Lesbos, Chios, Agathonisi, Samos, Kos a Farmakonisi.
Libanonská agentura NNA ve středu oznámila, že na cestě z Libanonu do Turecka se potopila loď se 40 palestinskými uprchlíky, kteří byli z uprchlického tábora Jarmúk v Damašku. Devět se jich utopilo v tureckých pobřežních vodách. Člun vyplul v pondělí. Mezi mrtvými jsou i ženy a děti, přeživší byli hospitalizováni v Turecku.
Evropská agentura Frontex, která zajišťuje hranice Evropské unie, oznámila, že tuto hranici v červenci překročilo téměř 110 tisíc běženců. Od ledna pak do EU přicestovalo už 340 tisíc uprchlíků.
Řecký trajekt s 2500 uprchlíky míří do aténského Pirea
Zahraničí
19. 8. 2015 22:21Odplouvající trajekt Eleftherios Venizelos.