Referendum v Nizozemsku je příliš těsné, aby bylo vypovídající

Zahraničí
22. 3. 2018 14:09
Předseda vlády Mark Rutte.
Předseda vlády Mark Rutte.

Průběžný výsledek středečního nezávazného referenda v Nizozemsku o tom, zda by bezpečnostní složky země měly dostat oprávnění k rozsáhlému shromažďování dat o občanech, je příliš těsný k označení vítěze. Informovala o tom nizozemská média s tím, že malý náskok mají odpůrci rozšíření pravomocí tajných služeb.

Po sečtení více než 80 procent hlasů je odpůrců sběru dat 48,9 procenta, změny pravomocí naopak podpořilo 47,2 procenta voličů. Deník de Volkskrant poznamenal, že volební komise hlásí mimořádně vysoký počet prázdných hlasovacích lístků, je jich přes 200 tisíc. Takovéto hlasy jsou obecně vnímány jako protestní. Konečný výsledek by měl být znám během čtvrtka.

Předvolební průzkumy sice ukazovaly na vítězství tábora zastánců rozšířených pravomocí tajných služeb, zároveň ale udávaly velký počet nerozhodnutých voličů. Ve středu po uzavření volebních místností byly zveřejněny výsledky ankety mezi voliči, ze které vyplynulo, že pro hlasovala těsná většina. Z následně zveřejňovaných průběžných výsledků ale prozatím vítěze jednoznačně určit nelze.

Ačkoli referendum není právně závazné, vláda se výsledkem bude muset zabývat. Konzervativní předseda vlády Mark Rutte již dříve přislíbil, že výsledek bude brát vážně.

Takzvaný "odposlechový zákon", jak se právnímu předpisu říká, by nizozemským tajným službám umožnil masové sledování lidí na internetu. Parlament návrh schválil loni v červenci, kritizovalo ho ale mnoho aktivistů, politiků a mediálních společností. Následně přes 384 000 občanů podpořilo petici pro vypsání referenda, k čemuž stačilo 300 000 hlasů.

Odpůrci zákona tvrdí, že do hledáčku zpravodajských služeb se dostanou nevinní lidé. Vláda oponuje, že rozšířené pravomoci jsou nezbytné k ochraně národní bezpečnosti a k boji proti terorismu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Gregor Fischer

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ