Renzi: Břímě uprchlíků by EU neměla nechávat jen na Itálii

Zahraničí
22. 4. 2015 12:15
Celkem letos přišlo během plavby do Evropy o život už přes 1500 běženců. Ilustrační foto.
Celkem letos přišlo během plavby do Evropy o život už přes 1500 běženců. Ilustrační foto.

Evropská unie se musí problému s přílivem nelegálních přistěhovalců postavit společně jako celek, vyzval ve středu v projevu v dolní komoře italského parlamentu italský premiér Matteo Renzi. Podle šéfa kabinetu by osmadvacítka měla rovněž hrát větší roli při zajišťování bezpečnosti na severu Afriky, odkud běženci přes moře nejčastěji připlouvají. Ministr vnitra Paolo Gentiloni v této souvislosti varoval, že bez pomoci ze strany unie čeká italský záchytný systém pro uprchlíky kvůli přetížení už brzy kolaps.

Renzi k poslancům promluvil před mimořádným summitem EU, který by se měl ve čtvrtek otázkou nelegální migrace zabývat. Jeho svolání přišlo po víkendové tragické nehodě ve Středozemním moři, při níž utonulo pravděpodobně více než 800 lidí. Celkem letos přišlo během plavby do Evropy o život už přes 1500 běženců.

Italský premiér Matteo Renzi."Doufám, že summit nebude jen jakýmsi učeným klubem odborníků, kteří vědí leccos o geopolitické dynamice, ale zapomínají na všechnu tu bolest," zdůraznil Renzi. Zároveň upozornil, že právě Itálie nese největší část břemene při zvládání lidských tragédií přistěhovalců. Ačkoli hlídkování podél pobřeží od loňského podzimu zčásti zajišťuje i mise Triton unijní agentury Frontex, uprchlická zařízení financuje výhradně Řím.

"Je velmi zjednodušené říkat 'pošleme všechny domů', nebo naopak 'přijměme všechny'. Je zjednodušené tvrdit, že máme po ruce nějaké rychlé řešení," dodal premiér.

Před bruselskou schůzkou se ozval i italský ministr vnitra Gentiloni, podle něhož si Itálie zaslouží pomoc od partnerů z unie. "Nejde o žádné vyhrožování, spíš o konstatování faktů: Itálie už to brzy sama nezvládne, pokud EU bude uprchlickou vlnu dál považovat za italský problém, a ne za problém celé unie," řekl v úterním rozhovoru pro televizní stanici RAI 3. Dodal také, že tři čtvrtiny nelegálních migrantů míří právě do Itálie, které tak leží na bedrech péče a všechny úřední procedury.

K větší solidaritě ve středu v rozhovoru pro stanici BBC Evropu vyzval i náměstek řeckého ministra obrany Kostas Isichos. Podle něj vlády v Řecku, Španělsku a Itálii připravují před čtvrtečním summitem společný postup, aby přiměly země ze severu Evropy více se zapojit do řešení problému.

Autor: ČTK Foto: ČTK/imago stock&people, ZUMA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ