Divoký Balkán. Albánská policie v pondělí svedla tvrdý boj s pěstiteli marihuany a obsadila jejich proslulou baštu Lazarat na jihu země, kde dosud neplatily zákony. Informovala o tom média s odvoláním na policejní činitele, podle nichž nebyl při střetu kupodivu nikdo zraněn. Operace proti výrobcům drog začala nedlouho před summitem Evropské unie, na němž se má rozhodnout, zda Albánie, která je na starém kontinentě neblaze proslulá mafiány a zločinností, dostane status kandidáta na členství.
Na Lazaratudeřilo na 500 policistů a příslušníků speciálních sil, podpořených obrněnými vozidly, poté co pěstitelé marihuany ostřelovali granátomety, minomety a kulomety strážce zákona, kteří o víkendu přišli do vesnice provést protidrogovou akci. Dnešní operaci předcházelo noční obklíčení obce.
Mluvčí policie Laura Totrakuová uvedla, že policisté vesnici s 5000 obyvateli ovládli po přestřelce s asi třemi desítkami mužů, kteří se ukryli ve čtyřpatrovém komplexu budov. Ozbrojencům se sice později podařilo uniknout do hor, ale policisté jsou jim prý v patách.
Večer pak úřady sdělily, že policie zničila sedm parcel s 10 tisíci konopných rostlin vysokých do jednoho metru a 1000 stromků připravených k zasazení.
Kromě toho strážci pořádku našli pytle a šest kontejnerů se spálenou marihuanou, kterou zjevně zničili prchající zločinci.
V Albánii, která patří k nejchudším zemím v Evropě, se pěstuje velké množství konopí, z něhož se produkuje hašiš a marihuana. Jen v oblasti Lazarat, ležící jižně od hlavního města Tirany, dosahuje roční produkce 900 tun. Má hodnotu asi 4,5 miliardy eur (přes 123 miliard korun), což je zhruba polovina hrubého domácího produktu Albánie.
Albánské policii a celníkům se letos podařilo několikrát zajistit velké množství marihuany připravené k propašování do Itálie a dále do Evropy. Naposledy v polovině května u města Vlora objevili dvě tuny drogy. Ministerstvo vnitra při této příležitosti sdělilo, že úřady od ledna už zadržely 19 tun marihuany směřující na evropský černý trh. Zatčena přitom byla stovka osob.
Summit EU by měl koncem června rozhodnout, zda se Albánie stane kandidátskou zemí. Tirana o kandidátský status požádala v roce 2009, avšak proces ovlivnila pomalost reforem justice a boje s korupcí a zločinností. Socialistický kabinet premiéra Ediho Ramy, který nastoupil k moci po loňských volbách, se intenzivně snaží ukázat, že zdárně postupuje k právnímu státu.
Evropská komise začátkem června udělení kandidátského statusu Albánii doporučila. Podler kritiků se Brusel zjevně nepoučil s přijetím do EU Bulharska a Rumunska.