Poslanci opoziční britské Labouristické strany včetně jejího šéfa Jeremyho Corbyna označují rezignaci dosavadního ministra pro odchod Spojeného království z Evropské unie Davida Davise za důkaz chaosu ve vládě konzervativní premiérky Theresy Mayové. Podobný názor zastávají i liberální demokraté či skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Naopak postoj vládních konzervativců není jednotný. Zatímco Mayová s důvody Davisova odchodu nesouhlasí, příznivci takzvaného tvrdého brexitu, tedy naprosté odluky s EU, rezignaci přivítali jako páku na premiérku a brexitová jednání.
"Rezignace Davida Davise v této klíčové době ukazuje, že Theresa Mayová nemá už žádnou autoritu a že není schopná brexit uskutečnit," uvedl šéf labouristů Jeremy Corbyn.
Labouristický poslanec David Lammy označil Davise za člověka, který nedokázal převzít odpovědnost a který je zodpovědný za nynější situaci, kterou poslanec označil za kolosální chaos. O chaosu hovořil také labourista Ian Lavery. "Je to naprostý chaos. Theresa Mayová už nemá žádnou autoritu," tvrdí Lavery.
Keir Starmer, který je mluvčím labouristů pro brexit, míní, že Davisova rezignace odhalila rozpory a nesoulad v samém srdci premiérčina kabinetu. "Tohle byl člověk, kterého Theresa Mayová pověřila, aby vedl vyjednávání. Nyní odešel," řekl Starmer o Davisovi s tím, že Mayová by měla nyní požádat parlament o důvěru. "Myslím, že premiérka by měla nechat parlament, aby o její pozici hlasoval," dodal.
Skotská premiérka Sturgeonová poznamenala, že jednota britské vlády příliš dlouho netrvala. "Vláda Spojeného království je v naprostém chaosu a na nule, pokud jde o autoritu. To je binec," napsala.
Liberální demokrat Tom Brake, který je mluvčím strany pro brexit, se domnívá, že Davis se rozhodl uspokojit své ego místo místo toho, aby pracoval pro svou zemi. "Psychodrama u konzervativců krok za krokem rozkládá britskou pověst a britské hospodářství. "Nutnost zastavit brexit je nyní nevyhnutelná," dodal.
Konzervativní poslankyně Andrea Jenkynsová naopak Davisovu rezignaci podpořila. "Skvělá zpráva," napsala na twitteru. "Smekám před tebou. Musíme zajistit, aby tohle změnilo pravidla pro brexit," dodala. Jenkynsová je zastánkyní takzvaného tvrdého brexitu, tedy odchodu Spojeného království ze všech unijních struktur. Sama v květnu také rezignovala na nižší vládní pozici, kdy působila jako oficiální styčná osoba mezi kabinetem a zákonodárným sborem, aby se mohla plně věnovat podpoře důsledného odchodu z EU.
Davis, který se také hlásí k tvrdému brexitu, nesouhlasí s plánem Mayové, která počítá, že Británie v některých oblastech bude respektovat unijní podmínky, především v průmyslové a zemědělské výrobě.
Davise podpořili i další konzervativní poslanci jako například Henry Smith či Peter Bone. "David Davis udělal správnou věc, zásadové a statečné rozhodnutí. Návrhy premiérky na brexit, které mají slovo brexit pouze v názvu, jsou nepřijatelné," uvedl Bone.
Šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Gerard Batten, jehož uskupení vedlo před referendem v roce 2016 důraznou kampaň za vystoupení z EU, vyzval otevřeným dopisem Mayovou, aby dala svou funkci k dispozici. "Vyzývám vás k bezodkladné rezignaci, aby se řízení (brexitového) procesu mohl ujmout skutečný zastánce odchodu z EU," napsal Batten.
Batten také premiérce vyčetl fakt, že řídí brexit, ačkoli byla před referendem v roce 2016 pro setrvání v unijním bloku. Během kampaně se Mayová držela spíše v ústraní, voliče ale varovala před možnými negativními dopady případného brexitu na hospodářství a také před ohrožením jednoty Spojeného království, neboť Skotsko by mohlo společný britský svazek po odchodu z EU opustit.