Riceová míří za spojenci do Evropy, Polsko mine
07.07.2008 07:56 Aktualizováno 07.07. 18:34
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová při své nadcházející cestě do Evropy nenavštíví Polsko. Nezměnilo se na tom nic ani poté, co se s ní v pondělí nečekaně ve Washingtonu sešel polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.
Úřad Riceové v noci na pondělí oficiálně potvrdil, že ministryně v příštích dnech v Praze podepíše smlouvu o umístění radaru protiraketové obrany na českém území. O návštěvě Polska, kde chtějí Spojené státy zřídit základnu s protiraketovými střelami, se ale prohlášení nezmínilo.
Sikorski ve Washingtonu po jednání s Riceovou řekl, že si s americkou kolegyní vyjasnili stanoviska k věci, ale setkání obrat nepřineslo a Riceová do Polska tento týden nepřijede. Vyjádřil nicméně naději, že dohoda mezi Spojenými státy a Polskem o štítu by mohla být uzavřena do konce července. Šéf polské diplomacie má naplánována setkání také s oběma kandidáty na prezidenta Barackem Obamou a Johnem McCainem.
Polský premiér Donald Tusk v pátek oznámil, že Polsko zatím nepřijímá současnou nabídku Spojených států na pomoc s modernizací polské armády, která je podmínkou pro souhlas Varšavy s výstavbou amerického protiraketového systému.
Při cestě do Evropy, kam Riceová v pondělí odletěla, navštíví šéfka americké diplomacie kromě České republiky také Gruzii a Bulharsko. Ještě koncem minulého týdne se očekávalo, že zamíří i do Varšavy, ovšem polská vláda v pátek označila americké podmínky za nedostatečné.
Ministryně Riceová navštíví ve dnech 7. až 10. července Prahu, Sofii a Tbilisi, uvedl v tiskovém sdělení mluvčí Sean McCormack. Přesnější program cesty prohlášení neobsahuje, uvádí jen, že v Praze podepíše smlouvu o radaru a v Sofii převezme vyznamenání. S vysokými představiteli navštívených zemí bude jednat o "širokém rámci dvoustranných a transatlantických otázek", konstatuje pouze ministerstvo.
Podle pátečních informací české vlády má Riceová smlouvu podepsat v úterý. Poté se předpokládalo, že navštíví Varšavu.
Podle amerických diplomatických zdrojů citovaných by ale byla ochotná provést změnu plánu, pokud by Varšava stihla ještě změnit postoj.
Po pátečním prohlášení Tuska, v němž premiér zdůraznil, že Polsko je nadále připraveno s USA jednat, dala stejný záměr najevo i americká strana, i když zároveň připustila, že o možné spolupráci hovořila i s Litvou.
Varšava od počátku za svůj souhlas požaduje od USA poskytnutí protiraketového obranného systému proti střelám krátkého a středního doletu. Tento požadavek obhajuje mimo jiné postojem Ruska, které vyhrožuje, že na Polsko zacílí své rakety, když Varšava dá Američanům k vybudování základny souhlas.
ČTĚTE TAKÉ: Polsko odmítá nabídku USA ohledně raket
Podobné výhrůžky zazněly i na adresu České republiky. Ruský velvyslanec v Praze Alexej Fedotov v neděli prohlásil, že jeho země po podpisu a ratifikaci smlouvy o radaru mezi USA a ČR učiní "adekvátní opatření, aby si zajistila adekvátní úroveň bezpečnosti".
Moskvu by uspokojila jen trvalá přítomnost ruských inspektorů na amerických základnách v ČR a Polsku, uvedl Fedotov. O této otázce, která je v České republice přijímána s nelibostí, hodlá jednat ruský prezident Dmitrij Medveděv se svým americkým protějškem Georgem Bushem na dnes zahajovaném summitu G8 v Japonsku.
Riceová má podle české vlády přiletět do Prahy v úterý ráno. Poté se má setkat s premiérem Mirkem Topolánkem a odpoledne podepíše s ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem smlouvu o radaru a zúčastní se společné tiskové konference. Nejistá byla ještě v pátek schůzka s předsedou Poslanecké sněmovny, sociálním demokratem Miroslavem Vlčkem, jehož strana hodlá při ratifikaci hlasovat proti schválení smlouvy. Návštěvu ČR by Riceová měla ukončit ve středu ráno.
Smlouva o radaru vstoupí v platnost až po případné ratifikaci parlamentem a podpisu prezidenta.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.