Bič na přestupky
Řidičům bez peněz na pokutu zabaví Rakušané auto
14.12.2010 16:30
Rakouská policie bude moci od příštího roku zabavovat auta řidičům za nadměrnou rychlost i další vážné přestupky, a to také cizincům. Vozidla bude moci zajistit, dokud hříšníci nezaplatí stanovenou pokutu. Podle rakouské ministryně dopravy Dagmar Buresové to umožňuje nový "bezpečnostní dopravní balíček", který začne platit od ledna. Zpřísní se i tresty za překračování povolené rychlosti.
"Stejné právo pro všechny. Kdo v Rakousku bezohledně jezdí a tím ohrožuje nevinné účastníky silničního provozu, musí také nést odpovědnost," řekla ministryně Buresová.
Podle dostupných údajů měl loni každý pátý dopravní přestupek v Rakousku na svědomí řidič z ciziny. Podle ministerstva dopravy je však přeshraniční stíhání viníků obtížné. Zadržení cizinci se prý pokutě obvykle vyhýbají.
Vymlouvají se často na to, že nemají peníze nebo jich nemají dost. Jakmile pak přejedou hranice, sankce jsou většinou nevymahatelné, uvedlo ministerstvo dopravy.
Od ledna bude moci policie za rychlou jízdu a další přestupky auto zabavit do doby, než hříšník pokutu uhradí. Řidičům tak policisté třeba vezmou klíčky od vozu, poznávací značku nebo doklady od auta. Budou moci automobil také odvézt a odstavit na uzavřené místo.
Rakousko zpřísnilo pravidla už loni v září. Za překročení povolené rychlosti o víc než 30 kilometrů teď mohou řidiči dostat pokutu 70 až 150 eur. O řidičský průkaz na dva týdny pak navíc mohou přijít tehdy, pokud jedou v obci o 40 a mimo ni o 50 kilometrů rychleji. Když jsou přistiženi opakovaně, mohou řidičské oprávnění ztratit na šest týdnů až tři měsíce.
Od ledna se tresty za rychlou jízdu zostřují. "Víc než dvě stě lidí zemřelo loni při nehodách, kde byla příčinou nadměrná rychlost," zdůvodnila zpřísnění Buresová. Čím bude podle ní překročení rychlosti vyšší, tím déle by se přistižení řidiči neměli za volant posadit. "Odebrání řidičského průkazu působí často víc odstrašujícím způsobem než pokuta. Musí existovat rozdíly v dopadech, pokud někdo jede rychlostí 220, nebo 150 kilometrů v hodině," uvedla ministryně.
Sankce se nově stupňují po 20 kilometrech. Za překročení rychlosti v obci o 60 a mimo ni o 70 kilometrů hrozí od ledna kromě pokuty i ztráta řidičského oprávnění na šest týdnů. Dalších 20 kilometrů navíc může připravit řidiče o možnost řídit na 12 týdnů.
Pokud někdo pojede v obci o 100 a mimo ni o 110 kilometrů rychleji, neměl by smět za volant šest měsíců. Také při zjištění opakovaného prohřešku v období dvou let bude člověk muset své doklady na půl roku odevzdat.
Rakouský automotoklub ÖAMTC možnost zabavit auto a na delší dobu i řidičský průkaz vítá. Podle Andrease Achreinera z právní služby ÖAMTC je důležité, že se přestupky budou trestat podle závažnosti.
Podstatné je prý i to, že jsou známy sankce za určité překročení rychlosti, což může působit preventivně.
Stíhání zahraničních "pirátů silnic" má usnadnit i výměna údajů z registru vozidel mezi státy EU, na níž se začátkem prosince shodli ministři dopravy členských zemí. Rakouská ministerstva vnitra a dopravy chystají technické podmínky a dohody s jednotlivými státy o využívání dat. S jejich vyměňováním by se mohlo začít v roce 2013.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.