Romové v Košicích budou opět hlídat Romy
18.03.2009 13:47
Pořádek, méně kriminality, nerušený noční klid či méně návykových látek mezi dětmi by měly na nechvalně známém sídlišti Luník XI v Košicích zajistit obnovené romské hlídky. Jejich příslušníci dnes složili slib a nastoupili do služby na tomto největším romském sídlišti ve střední Evropě.
"Žijeme zde a chceme, aby se zde něco změnilo," řekl Štefan Slepčík, jeden z 12 mužů, kteří oděni do reflexních vest složili přísahu na místním úřadu. Podle něho je na sídlišti velká kriminalita, kterou dodnes nikdo neřešil.
Muži budou za svou osmihodinovou denní službu pobírat měsíčně necelých tři sta eur, tedy asi devět tisíc korun. Město, které na tento projekt letos vyčlenilo 67 tisíc eur (přes dva miliony korun), zatím vybavilo tyto hlídky jen oranžovými vestami. Brzy by však měli jejich příslušníci dostat i obušky, pouta a vysílačky.
"Najednou se nic nezmění, první výsledky přijdou až po několika měsících," tvrdí další člen hlídky Miroslav Mroč. Mroč byl i členem hlídky v roce 2004, kdy byla romská "policie" zavedena na sídlišti poprvé. Ani ne po roce však byl projekt zastaven, protože na jeho financování chyběly slovenskému ministerstvu vnitra peníze. Podle Mroče přitom měly hlídky na sídlišti výsledky, z okolí tamějších paneláků například údajně úplně zmizely hromady odpadků.
Těžký výběr mezi Romy
Během služby budou podle Mroče nejtěžší dny, kdy se obyvatelům Luníku XI vyplácejí sociální dávky. Pravě takový byl dnešek, hlídky už krátce po přísaze řešily hádky mezi obyvateli, kteří vytvářeli dlouhé zástupy před ještě zavřenými dveřmi úřadu.
O 12 míst v takzvané romské policii se ucházelo 25 obyvatel sídliště, vybrat ty pravé však nebylo podle Slavomíra Pavelčáka z košické městské policie jednoduché. Budoucí strážníci totiž museli svou bezúhonnost prokázat opisem z registru trestů. Museli také dokázat, že nejsou závislí na alkoholu či drogách a jsou s to řešit krizové situace.
Poté příslušníci hlídek absolvovali školení z trestního zákona, zákona o přestupcích a statutu hlídek. Podle Pavelčáka ale hlídky nebudou mít takové kompetence jako městští policisté, jejich úlohou bude zejména dokumentování přestupků, případně přivolání městské či státní policie.
Část obyvatel sídliště, kde je většina lidí bez zaměstnání, však pochybuje, že se romským hlídkám podaří tamější situaci změnit. "Nevím, zda se něco změní, děti budou fetovat i tak," řekla například Monika Horváthová, jedna z žen, čekajících před městským úřadem na pravidelnou státní podporu.
Sídliště Luník XI, které vzniklo jako sociální experiment, se stalo známým zejména proto, když sem byla v 90. letech přestěhována většina sociálně slabých rodin z Košic. Na sídlišti žije téměř šest tisíc obyvatel, koncem minulého roku zde musely úřady nechat strhnout jeden z domů, když ho zdevastoval požár.
Foto: ČTK, Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.