Spojenci podporující Ukrajinu se zatím neshodli na tom, zda Ukrajině poskytnout německé tanky Leopard, rozhodnutí ale padne brzy. V pátek to novinářům během jednání na americké letecké základně Ramstein v Německu řekl nový německý ministr obrany Boris Pistorius. Zároveň uvedl, že v případě kladného postoje chce být připraven, proto nařídil prověřit, jaké armádní a průmyslové zásoby různých typů leopardů má Německo k dispozici.
"Není jednotný názor. Existují dobré důvody pro dodávky a dobré důvody, které hovoří proti," řekl Pistorius o možnosti poskytnout Ukrajině německé tanky Leopard. Očekává ale, že rozhodnutí padne rychle. "Nevím, zda to bude za týden, za dva, nebo zítra," řekl. Zdůraznil ale, že pokud rozhodnutí bude kladné, chce být připraven, aby mohl okamžitě jednat.
Poskytnutí leopardů Ukrajincům čelícím ruské invazi žádá od spolkové vlády Olafa Scholzce domácí opoziční konzervativní unie CDU/CSU a také vládní Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP), tlak na Berlín vyvíjejí rovněž některé státy v čele s Polskem. Polsko a také Finsko již veřejně oznámily, že jsou ochotné některé své leopardy Ukrajině předat. K tomu je ale třeba německý souhlas, ačkoli Polsko naznačuje, že je připraveno i k nestandardnímu postupu. O udělení německého souhlasu, aby třetí státy mohly Ukrajině německé tanky dát, se ovšem podle Pistoriuse nerozhodlo.
Pistorius rovněž řekl, že tématem jednání v pátek nebyly americké tanky Abrams. Ty jsou podle USA pro Ukrajinu nevhodné, neboť mají turbínový motor, který je náročný na údržbu. Nevýhodou je také vysoká spotřeba paliva u těchto strojů. Německá média v posledních dnech uváděla, že Scholz dodávku leopardů podmínil tím, že USA předají Ukrajině tanky Abrams. To ale Scholzův mluvčí Steffen Hebestreit na páteční tiskové konferenci v Berlíně popřel. "Je obtížně představitelné, že by německý kancléř americkému prezidentovi diktoval podmínky a kladl požadavky," řekl. Dodal, že Německo chce postupovat v přísné shodě se spojenci, především s USA.