<span>Rozpad koalice</span> na Slovensku zažehnán, krize však trvá

Zahraničí
24. 11. 2007 10:52
Odstupující ministr Miroslav Jureňa při emotivním vystoupení v kravíně
Odstupující ministr Miroslav Jureňa při emotivním vystoupení v kravíně

Odstupující ministr Miroslav Jureňa při emotivním vystoupení v kravíněLidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko zůstane ve vládní koalici. Předsednictvo strany se tak rozhodlo navzdory tomu, že premiér Robert Fico odvolal ministra zemědělství Miroslava Jureňu. Vládní krize však není zažehnána, protože Fico v sobotu pohrozil, že pokud bude odvolán šéf parlamentu, bude to znamenat pád koalice.

Fico v pátek požádal prezidenta Ivana Gaparoviče o odvolání Jureni poté, co ministr nevyhověl jeho výzvě kvůli sporným převodům půdy ve Slovenském pozemkovém fondu a sám neodstoupil.

LS-HZDS vyzvalo nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Smer-SD), aby dodržovala koaliční smlouvu. Sesazení Jureni znamená prý totiž její porušení. Strana také požádala Fica, aby Slovenský pozemkový fond svěřil pod správu parlamentu. Doposud ho ovládali především zástupci obou politických stran.

Mimořádný stranický sněm, který měl původně rozhodovat o tom, jak na odvolání Jureni reagovat, se má podle Kramplové dnes zabývat pouze změnami stanov. K dalšímu vývoji v koalici se má nicméně oficiálně vyjádřit předseda LS-HZDS Vladimír Mečiar, který při oznámení postoje strany před novináře nepředstoupil. Jméno nástupce Jureni zatím nepadlo.

Krizová situace ještě přetrvává

Mečiar v pátek tvrdil, že ministr Jureňa se nedopustil žádného ze skutků, z nichž ho Fico obviňuje, a naznačil, že současná koalice nemusí vydržet.

Zatím není jasné, zda koaliční krize byla skutečně zažehnána. V pondělí mají totiž poslanci hlasovat o odvolání sociálnědemokratického předsedy parlamentu Pavla Pašky. Pokud by LS-HZDS hlasovala pro jeho odchod, patrně by se opět rozhořela.

Fico vyzval Jureňu k demisi po zjištění, že zástupce LS-HZDS ve Slovenském pozemkovém fondu nechal přidělit lukrativní pozemky pod Tatrami jako náhrady restituentům z jižního a východního Slovenska. Ti je prý obratem ruky za zlomek tržní ceny prodali firmě blízké LS-HZDS.

Podle komentářů slovenského tisku si Fico vzhledem ke své popularitě mohl dovolit vyhrotit krizi na ostří nože, protože průzkumy mu v případě předčasných voleb slibují posílení pozic jeho strany.

Fico: Odvolání šéfa parlametu předznamená pád koalice

Premiér Robert Fico v sobotu pohrozil pádem koalice, projde-li návrh opozice na odvolání předsedy parlamentu Pavla Paška s pomocí hlasů LS-HZDS. Místopředseda strany Vladimíra Mečiara LS-HZDS Milan Urbáni vzápětí vyloučil, že by strana hlasovala s opozicí. Bezprostředně po mimořádném sjezdu strany však prohlásil, že politické rozhodnutí padne nejdříve v pondělí před zasedáním parlamentu.

Konflikt v koalici začal po informacích v tisku, že slovenský Státní pozemkový fond, který spadá do resortu ministra zemědělství Miroslava Jureni, převedl na restituenty lukrativní pozemky pod Vysokými Tatrami.

Půdu pak údajně za zlomek tržní ceny získala firma blízká LS-HZDS. Fico žádal Jureňovu demisi, neboť podle něj za kontroverzní převody půdy politicky odopvídá. Narazil na odpor LS-HZDS, která se za ministra postavila.

Paškovo odvolání chce opozice pro jeho pokus vypustit schválený opoziční pozměňovací návrh z novely zákona o sociálním pojištění. Potřebuje k tomu většinu ze 150 zákonodárců. Hlasování bude tajné. Opozice má k dispozici jen 65 hlasů, klub LS-HZDS zastupuje 16 poslanců.

"Jestli chce HZDS pokračovat v této vládní koalici, může pokračovat pouze tak, že bude důsledně plnit programové prohlášení vlády, jiná cesta neexistuje," řekl v sobotu Fico. "Musí projít prezidentem schválený zákon o sociálním pojištění, musí být schválen rozpočet," řekl později novinářům.

Směr-SD chce podle něj zaujmout stanovisko k situaci ve vládě až v neděli, kdy budou známy také výsledky dnešního mimořádného sjezdu LS-HZDS.

Fico potvrdil, že při návrhu na odvolání ministra počítal i s předčasnými volbami, z nichž by však podle komentátorů mohl nejvíce vytěžit Směr kvůli k oblíbenosti v průzkumech veřejného mínění.

"Šel jsem do návrhu na odvolání pana Jureni s tím, že jsem musel počítat s myšlenkou předčasných parlamentních voleb. A v budoucnosti se mohou vyskytnout podobné případy, kde by předčasné parlamentní volby byly jediné řešení," poznamenal předseda vlády.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ