Kontroverze
Rozporuplné reakce na udělení Nobelovy ceny pro ICAN
06.10.2017 22:01
Reakce na udělení letošní Nobelovy ceny za mír Mezinárodní kampani za zrušení jaderných zbraní (ICAN) jsou rozporuplné. Zatímco generální tajemník OSN António Guterres ho přivítal, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg reagoval spíše zdrženlivě. Opatrná reakce přišla z Ruska, zatímco Německo se podle serveru Spiegel Online s námahou "přinutilo" ke gratulaci. Bílý dům oficiální vyjádření zatím vůbec nevydal.
"Gratuluji ICAN k jejich Nobelově ceně za mír. Nyní potřebujeme více než kdy dříve svět bez jaderných zbraní," napsal na twitteru generální tajemník OSN Guterres. Mluvčí organizace v Ženevě Alessandra Vellucciová už před ním uvedla, že je ocenění ICAN "dobrým znamením" na cestě k možné ratifikaci dohody o zákazu jaderných zbraní, kterou podepsalo letos v červenci 122 zemí. Není mezi nimi nicméně ani jedna jaderná mocnost. Nepřipojilo se ani Česko.
Zdrženlivě se k ocenění ICAN vyjádřil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Dohoda o jaderném odzbrojení, kterou ICAN podporuje, nás neposune blíže k cíli světa bez jaderným zbraní, uvedl. Ve skutečnosti podle něj dokonce dosažené pokroky v jaderném odzbrojování a nešíření jaderných zbraní ohrožuje. Dokud budou jaderné zbraně existovat, zůstane NATO jadernou aliancí, uvedl Stoltenberg. "NATO lituje, že v současnosti nejsou podmínky pro jaderné odzbrojení příhodné," doplnil.
Moskva respektuje rozhodnutí Nobelova výboru v Oslu, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "Rusko je zodpovědným členem atomového klubu," dodal. Bývalý vůdce SSSR a nositel Nobelovy ceny za mír Michail Gorbačov ocenění ICAN uvítal. "Svět bez jaderných zbraní - jiný cíl ani nemůžeme mít," uvedl. Jaderná válka je podle něj nepřípustná, neboť z ní nemůže vzejít žádný vítěz.
Dohodu zakazující jaderné zbraně nepodepsalo ani Německo. Také reakce spolkové vlády byla zdrženlivá. Vládní mluvčí ICAN pogratulovala, zdůraznila ale, že Berlín trvá na odmítnutí dohody podporované OSN. Dokud existují státy, které považují jaderné zbraně za vojenský prostředek a Evropa je jimi ohrožena, trvá nutnost jaderného odstrašování, řekla mluvčí německé vlády.
Pochvalná reakce zazněla z Japonska, které má jako jediné zkušenost s následky svržení jaderných zbraní. "Dokud žijeme, budeme my, hibakuša, společně s ICAN a dalšími bojovat za svět bez jaderných zbraní," uvedl dvaadevadesátiletý Sunao Cuboi, který přežil jaderný útok na Hirošimu. Hibakuša je označení pro lidi, kteří přežili svržení jaderných bomb na japonská města Hirošimu a Nagasaki v roce 1945.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.