Před dvaceti lety, 17. srpna 1987, bylo ve špandavské věznici v Berlíně nalezeno bezvládné tělo 93letého muže. Tím pro mnohé končí průkazná fakta o někdejší pravé ruce Adolfa Hitlera Rudolfu Hessovi.
Zbytek informací o jedné z nejzáhadnějších postav nacistické říše se hemží předsudky, mýty a spekulacemi. Pro milovníky spikleneckých teorií je příběh válečného zločince Hesse neméně fascinující než osud Elvise Presleyho, Johna F. Kennedyho či Marylin Monroeové. Nahrává jim zejména to, že některé britské archivní dokumenty budou odtajněny až v roce 2017.
Nacistický mírotvůrce?
Oficiální verze, zastávaná i velkou většinou uznávaných historiků, je asi následující: Rudolf Hess, člen nejužšího nacistického vedení, říšský ministr a druhý Hitlerův nástupce po Hermannu Göringovi, odletěl večer 10. května 1941 stíhačkou Messerschmitt 110 do Skotska. Při své misi, podniknuté na vlastní pěst, se chtěl spojit se zástupci britské protichurchillovské opozice a vyjednat s nimi mír, který by ukončil probíhající válku s Německem.
Podle Hessova návrhu by Londýn výměnou za udržení svého světového impéria ponechal Berlínu nadvládu v kontinentální Evropě. Oba státy by si tím navíc uvolnily ruce ke společnému budování hráze proti bolševismu, hrozícímu se rozšířit ze stalinského Ruska. Plány na jednání ovšem vzaly za své - Hess byl bezprostředně po svém seskoku padákem nedaleko Glasgow zadržen a v norimberském procesu v roce 1946 odsouzen jako válečný zločinec na doživotí.
Byl Hess opravdu Hess?
Asi nejodvážnější, nicméně velmi populární teorie zní, že špandavským "vězněm číslo sedm" vůbec nebyl Rudolf Hess, ale jeho dvojník. Toho buď do Skotska poslali Němci (výměnou za Hesse, kterého ve skutečnosti sestřelila Luftwaffe), nebo jej "dodali" sami Britové poté, co "pravý" Hess zemřel za války při nehodě.
Na podporu této úvahy se nejčastěji uvádí, že si Hess po svém uvěznění nic nepamatoval, mluvil z cesty, nepoznával známé lidi a dlouhá léta odmítal návštěvy svých příbuzných.
Často se také spekuluje o tom, že se Hess v srpnu 1987 neoběsil, ale byl zavražděn. Váhu této teorii dodává především to, že ji zastával i dlouholetý americký velitel špandavské pevnosti Eugene Bird. Vězně měli zabít Britové, aby předešli Hessovu politicky ožehavému propuštění - Sovětský svaz k němu prý měl tehdy poprvé od konce války dát svolení.
Kdo ho do Británie poslal?
Záhadami je opředena i samotná Hessova "britská" mise. Většinou bývá považována za zoufalý čin neurotického muže, který se chtěl v době, kdy jeho politická hvězda zapadala, za každou cenu zavděčit Hitlerovi. Četné zastánce má však i názor, že "vůdce" svého zástupce do Británie vyslal a zřekl se ho teprve poté, co byl neúspěšný. Další interpretace tvrdí, že Hess byl do Británie vylákán šikovnou intrikou tajné služby SIS, jejíž agenti měli jménem představitele opozice lorda Hamiltona předstírat ochotu k jednání s Němci.
Blízký soupotník Hitler až do války
Rudolf Hess se narodil 26. dubna 1894 v egyptské Alexandrii v rodině německého obchodníka. Za první světové války se přihlásil na frontu jako dobrovolník a po skončení bojů se zapojil do ultrapravicových paramilitárních jednotek freikorps. V roce 1920 patřil s číslem legitimace 16 k zakládajícím členům Hitlerovy Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP). Po své účasti na nezdařeném mnichovském "pivním" puči v listopadu 1923 byl Hess zatčen a společně se svým "vůdcem" uvězněn v Landsbergu. Zde mu Hitler nadiktoval svůj programový spisek Mein Kampf (Můj boj). Blízký vztah obou mužů nadále pokračoval - v roce 1925 se Hess stal Hitlerovým osobním tajemníkem, o dva roky později mu "vůdce" svědčil při sňatku s Ilse Pröhlovou. Teprve po vypuknutí druhé světové války se Hess začal dostávat do stínu ostatních Hitlerových spolupracovníků.
Osobnost Rudolfa Hesse hraje dodnes klíčovou roli pro neonacistické hnutí. Památku muže, nazývaného ultrapravicí "mučedník míru" nebo "mučedník za Německo", je v den výročí jeho narození či úmrtí pravidelnou příležitostí k pochodům a mítinkům. Nechvalně proslulé je jimi zejména bavorské městečko Wunsiedel nedaleko českých hranic, kde je Hess pohřben.
FOTO: wikipedia.org