Způsobila těsnou porážku favorizovaného kandidáta v druhém kole prezidentských voleb v Rumunsku temná magie, kterou vůči němu nasadil parapsycholog angažovaný protikandidátem? Taková otázka by byla jako nesmyslná smetena se stolu ve většině evropských zemí. Avšak v Rumunsku, vlasti Drakuly a mnoha okultních tradic, tomu tak není.
V celé zemi se vážně diskutuje o možném podílu negativní energie na nejtěsnější prohře Mircey Geoany se znovuzvoleným prezidentem Traianem Baseskem, píše agentura AP.
"Zlý černokněžník porazil Geoanu," napsal deník Evenimentul Zilei v jednom z mnoha mediálních komentářů k tomuto námětu.
"Rumunští politici skutečně věří tomu, že magické síly vás mohou udělat prezidentem, nebo zničit. Dobrá síla s námi a zlé pryč!" dodal v ironické parafrázi na Sílu uctívanou hrdiny ve filmové sáze Hvězdné války.
Jako v řadě jiných postkomunistických zemí také Rumunsko je zvyklé na drsnou a pokleslou politiku. Také první prohlášení a protiprohlášení po supertěsném vítězství Baseska o 70 tisíc hlasů v druhém kole voleb z 6. prosince nijak nevybočovala z této tradice. Geoanovi přívrženci tehdy okamžitě vyrukovali se stížnostmi na volební podvody.
Minulý týden se ale objevilo skutečně překvapivé obvinění: Geoana v médiích prohlásil, že se stal terčem vln negativní energie, vysílaných proti němu při klíčové debatě před druhým kolem hlasování.
"Lidé, kteří pracovali pro Baseska v rámci kampaně, stáli během debaty napravo vedle kamery," uvedl Geoana pro televizi Antena 3. Odtamtud prý pociťoval negativní vlnění. Jeho manželka Mihaela k tomu dodala, že "Mircea byl touto energií velmi tvrdě napaden, nemohl se soustředit".
Rumuni se nejprve svému bývalému ministrovi zahraničí smáli s tím, že jen neumí prohrávat. Sám Basescu obvinění přešel žertem. Ale nejnovější zveřejnění fotografií ukazujících slavného parapsychologa Aliodora Manoleu poblíž Baseska po celou dobu kampaně způsobilo, že se Rumuni začali ptát, jestli na tom něco skutečně není, zda si prezident opravdu na soupeře nezjednal černého mága.
K Manoleovým specializacím patří podle Rumunského sdružení transpersonální psychologie ovládání hlubokého podvědomí, jasnovidectví a hypnóza. Manoleova údajná role ve volbách tak připomíná balkánské rituály, v nichž bývá oko zla, uhranutí, černá magie a další tajemné síly využívány k vyzařování mystické energie na protivníky s cílem vysát z nešťastných obětí jejich životní síly.
Zatímco zjevné pověry nacházejí živnou půdu už jen v nejzaostalejších oblastech venkova, víra v paranormální jevy přenáší neobvyklé praktiky i do současnosti. Bývalý diktátor Nicolae Ceausescu například měl hrůzu z tradičních psychologů a věřil, že jsou ohrožením komunistického režimu. Zakázal proto psychologické ordinace i katedry po celé zemi a přikázal vyškrtnout termín psychologie z oficiálního slovníku.
V roce 1982 pak uskutečnil zátah na lidi podezřelé z provozování transcendentálních meditací, provedl čistky na ministerstvu vnitra a vyhodil z něj pro stejné obvinění mnoho lidí, včetně náměstka ministra.
Také v sousedním Srbsku přišel armádní mluvčí plukovník Ljubodrag Stojadinović o místo poté, co odhalil, že armáda měla v 90. letech za prezidenta Slobodana Miloševiče parapsychologickou jednotku, která kolektivním soustředěním mysli vysílala psychické útoky na Spojené státy a další nepřátelské země.
Skupina zahrnující jasnovidce a věštce tvrdila, že způsobila "těžké ztráty" nepříteli během válek v bývalé Jugoslávii. Jejím snem bylo zajmout aspoň jednoho z čelných "nepřátel Srbska", například amerického prezidenta. Stojadinović byl sice propuštěn, nikdo však jeho tvrzení nedementoval.
Také předák bosenských Srbů Radovan Karadžić připustil, že věří v kouzla, a aktivně se účastnil paranormálních aktivit. Po svém pádu se skrýval jako léčitel a guru Nového věku, nyní čelí před trestním tribunálem v Haagu obviněním z válečných zločinů. Bývalý makedonský premiér Ljubčo Georgievski zaměstnával prý parapsychologa a také médium známé pod jménem Mina.
Ta mu prý v roce 2001 pomohla k usmíření s albánskými povstalci, takže Makedonii se vyhnula válka podobná kosovské.
Renomovaná rumunská psycholožka Aurora Liiceanuová se domnívá, že na Balkáně stále zůstává úrodná půda pro víru v nadpřirozeno, i když se zdá, že vůči zbytku Evropy to navenek zakrývá stále větší dávkou cynismu. "Zdejší společnost má sklon k iracionálnu; je to kultura pověrčivých lidí," říká Liiceanuová. "Štěstí tady hraje velkou roli, je to síla. Štěstí a osud," dodává.
Foto: Wikipedia, Profimedia a ČTK/AP