Rumunský premiér Victor Ponta byl po výslechu na prokuratuře obviněn z korupce, padělání, daňových úniků a praní špinavých peněz. Oznámili to protikorupční prokurátoři, kteří nechali zabavit část premiérova majetku. Ponta se stal prvním obviněným předsedou rumunské vlády.
Ponta prý během výslechu odmítl odpovídat na otázky prokurátorů. Dříve opakovaně popíral, že by se dopustil čehokoliv protiprávního.
V neděli kvůli podezření odstoupil z funkce předsedy vládní Sociálnědemokratické strany. Prezident Klaus Iohannis Pontu již dříve vyzval, aby rezignoval i jako premiér, Ponta to ale odmítl s tím, že obvinění jsou politicky motivovaná.
Rumunský prezident, který je nyní na návštěvě Španělska, odmítl kauzu nějak blíže komentovat. Uvedl pouze, že i nadále bude s premiérem spolupracovat, nicméně půjde jen o vztah dvou institucí. Zopakoval, že jeho postoj z 5. června, kdy vyzval Pontu k rezignaci, se nemění.
Zástupci obou dvou koaličních stran, které tvoří spolu se sociálními demokraty současnou rumunskou vládu, ale svého premiéra podpořili. "Naším plánem je mít společnou koaliční vládu až do parlamentních voleb v roce 2016," uvedl šéf Národní liberální strany Calin Tariceanu.
Vyšetřování začalo letos 5. června a obvinění se týkají let 2007 a 2008, kdy se nynější premiér živil jako právník a následně byl poslancem. Podle prokurátorů tehdy přijal sumu odpovídající v přepočtu částce 1,5 milionu korun od svého přítele Dana Sovy a částku pak zamaskoval 17 falešnými fakturami, vykazujícími práci pro Sovovu advokátní kancelář. Později se ocitl ve střetu zájmu, když Sovu dvakrát jmenoval ministrem.
Dvaačtyřicetiletý premiér se tři týdny neúčastnil politického dění v Rumunsku, protože byl na operaci kolene v Turecku. Do práce se vrátil až tento týden ve čtvrtek. Odjezd ze země vyvolal otázky ohledně jeho politické budoucnosti i stability rumunské vlády. Do nemocnice v Istanbulu dorazil bez toho, že by informoval prezidenta či veřejnost.
K intenzivnějšímu boji s korupcí Rumunsko už několik let nabádá Evropská unie a úřady v poslední době začaly vyšetřovat mnoho případů, které zasahují do nejvyšších pater politiky a byznysu. Od začátku roku bylo odsouzeno několik významných lidí, včetně exministryně, soudců a známých podnikatelů. Protikorupční prokuratura kromě toho zahájila vyšetřování proti švagrovi premiéra Victora Ponty, proti mediálnímu magnátovi Adrianu Sarbuovi nebo proti vlivnému starostovi jedné z bukurešťských čtvrtí Marianu Vanghelieovi.
Kvůli podezření z korupce v březnu odstoupil ministr financí Darius Valcov, ze stejného důvodu ve funkci skončil i předseda rumunského Úřadu pro bezúhonnost (ANI) Horia Georgescu. Nedávno soud shledal vinným ministra regionálního rozvoje Livia Dragneu souzeného kvůli podvodům a podplácení s cílem ovlivnit hlasování, které mělo rozhodnout o sesazení bývalého prezidenta Trajana Basesca v roce 2012.