Rusko je nebezpečnější než IS, soudí nový šéf britské armády

Zahraničí
24. 11. 2018 09:44
Británie obviňuje Rusko z březnové otravy bývalého ruského rozvědčíka, který poté pracoval pro Brity, Sergeje Skripala a jeho dcery Julie. Na místě policista v britském Salisbury, kde k útoku jedem došlo.
Británie obviňuje Rusko z březnové otravy bývalého ruského rozvědčíka, který poté pracoval pro Brity, Sergeje Skripala a jeho dcery Julie. Na místě policista v britském Salisbury, kde k útoku jedem došlo.

Rusko představuje "nesporně daleko větší hrozbu" pro bezpečnost Velké Británie a jejích spojenců než radikální islamistické skupiny, jako je Al-Káida či Islámský stát, varoval nový velitel britské armády generál Mark Carleton-Smith v rozhovoru, otištěném v listu The Daily Telegraph. Zatímco islamistická hrozba se zmenšila, ruskou hrozbu nelze podle něj opomíjet.

"Rusko se systematicky snaží vyhledávat a využívat zranitelné slabiny Západu, zejména v některých netradičních oblastech, jako je počítačová bezpečnost, vesmír či podmořský boj," prohlásil čtyřiapadesátiletý generál ve svém prvním interview od červnového jmenování do čela generálního štábu ozbrojených sil království. Před tím sloužil jako velitel speciálních sil, vedl i pátrání po strůjci teroristických útoků na USA Usámovi bin Ládinovi.

Ruský ministr zahraničí Lavrov v reakci na výroky britského generála zpochybnil jeho intelekt. "Co se týče prohlášení britského náčelníka generálního štábu, nemůžeme někomu zakázat, aby v plném světle ukazoval své intelektuální schopnosti," řekl na tiskové konferenci v Lisabonu šéf ruské diplomacie. Dodal, že podobná vyjádření ze strany britského ministerstva obrany již slyšel mnohokrát.

Británie obviňuje Rusko z březnové otravy bývalého důstojníka ruské armádní rozvědky Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v Salisbury na jihu Anglie. Skripal působil i jako špion v britských službách. On i jeho dcera otravu nervovým jedem novičok přežili. Později však tato otravná látka zabila Britku Dawn Sturgessovou, která s ní přišla do kontaktu.

Londýn z incidentu viní agenty ruské vojenské rozvědky GRU. Moskva popírá, že by měla s otravou cokoliv společného, a obviňuje britské úřady z "rusofobie" a "nechutné protiruské hysterie", poznamenala stanice BBC na svém webu. Britská vláda dále v říjnu připsala GRU odpovědnost za několik vysokoprofilových hackerských útoků na cíle na Západě.

Podobně jako Carleton-Smith se letos v dubnu o ruské hrozbě vyjádřil britský ministr obrany Gavin Williamson. "Musíme k výzvám přistupovat realisticky. Výzvy, které před nás staví Rusko, jsou daleko větší než ty, které představovali povstalci v Iráku a Afghánistánu," řekl tehdy v britském parlamentu.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Matt Dunham

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ