Německo svým vstřícným postojem vůči uprchlíkům zachránilo čest Evropy. Prohlásil to v diskusi na pařížské vysoké škole Sciences Po německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Reagoval tak na námitku, že Německo se vůči uprchlíkům zachovalo až příliš velkoryse.
"Obrázky, které jsme vysílali z nádraží, na nichž byli vítáni uprchlíci z Maďarska, jsme zachránili čest Evropy," řekl křesťanskodemokratický politik, jenž byl v minulosti několik let i ministrem vnitra. Platí to podle něj také o Rakousku.
Němce vítající uprchlíky dal Schäuble do protikladu k obrazům chaosu na budapešťském nádraží a v severofrancouzském Calais. Rostoucí počet lidí v EU přitom klade rovnítko mezi islám a teror.
Zároveň ale ministr označil za chybu, že v EU se nejdřív hovoří o přerozdělování uprchlíků. Podle DPA řekl, že je třeba mít pochopení pro některé země, jako je například Polsko, kde panuje zdrženlivost vůči přijímání uprchlíků.
"Měli jsme začít společným řízením hraničních kontrol, jak to nyní činíme," řekl Schäuble, který už v pondělí prohlásil, že Evropa potřebuje omezit počet lidí přicházejících do Evropy jako uprchlíci.
Německá kancléřka Angela Merkelová chce nyní podle DPA pověřit šéfa svého úřadu Petera Altmaiera meziresortním koordinátorem pro zvládání přílivu uprchlíků. Ve středu by ho měl v nové funkci schválit její kabinet. Server Spiegel Online to označil za "facku" ministru vnitra Thomasi de Maizièreovi, jenž je kritizován kvůli údajné váhavosti při zvládání přílivu uprchlíků.
Do Německa by letos mohlo podle odhadů úřadů dorazit dohromady kolem 800.000 uprchlíků. Neoficiálně se však hovoří až o 1,5 milionu.