Chcete odprásknout východního Němce prchajícího na Západ? Anebo ho jako voják naopak ušetřit a utéci do Spolkové republiky sám. To vše a ještě více umožňuje nová počítačová hra, kterou nabídl k 20. výročí sjednocení Německa student z Karlsruhe.
Počítačová hra s názvem "1378 km" (podle délky vnitroněmecké hranice) spočívající ve virtuálním střílení do lidí, kteří se pokoušejí utéct přes někdejší hranici či zeď z komunistické Německé demokratické republiky do západního Německa, vzbudila ve Spolkové republice kontroverze.
Její tvůrce, student Jens Stober (23) z mediálního a výtvarného oboru vysoké školy Hochschule für Gestaltung Karlsruhe (HfG) informace o hře stáhl tento týden ve čtvrtek ze svých webových stránek, včetně propagačního videa. Své dílo plánoval nabídnout zdarma ke stažení od dne, kdy si budou jeho krajané připomínat 20 let od znovusjednocení Německa, k němuž došlo 3. října 1990. Podle dostupných informací chce škola HfG nabídnout hru veřejnosti později.
Stober podle svých slov pracoval na vývoji hry zhruba rok a většinu času mu zabraly rešerše a studium historie. Hra totiž není jen prostoduchá střílečka, ale autor do ní zabudoval mnoho informací jak o vnitroněmecké hranici samotné, tak o dalších dějinných souvislostech.
Hráči se ocitnou, čí spíše měli by se ocitnout, v roce 1976, kdy na hranici mezi NDR a SRN zahynulo nejvíce lidí. Student chtěl mladým Němcům přiblížit historii jejích země z trochu jiného úhlu.
Z technického a hráčského hlediska jde o klasický "ego-shooter". Hráč má možnost se vnořit buď do role neozbrojeného východoněmeckého uprchlíka, anebo naopak východoněmeckého pohraničníka, který se prchající osobu pokouší trefit. Zatímco uprchlík má jeden hlavní cíl, zmizet na Západ, jsou možnosti pohraničníků NDR mnohem pestřejší.
Můžou se ptát: "Jak se zachovám?" Voják může dospět k názoru, že nebude střílet na své krajany a že se případně rovněž pokusí uprchnout. V opačném případě, když se trefí, dostane sice vyznamenání, ale po pádu berlínské zdi se ocitne za svůj krvavý čin před soudem.
Ve hře "1378 km" proti sobě může nastoupit až 16 hráčů naráz. Aby ušetřil milionové náklady, použil Stober takzvanou modifikaci akční hry Half Life II. Nový obsah tedy narouboval na existující grafiku.
Nový, neotřelý přístup k tragické německé historii pomocí "střílečky" ale nenašel široké pochopení. Hra vyvolala z části prudké protesty, hlavně u obětí režimu NDR. Zastřešující německý svaz obětí komunistické zvůle hru označil za "příspěvek k uvolnění zábran a brutalizaci společnosti". Hra údajně míří na nejnižší instinkty. Organizace se protestním dopisem obrátila na rektora HfG, jímž je známý německý filosof Peter Sloterdijk.
Ředitel nadace spravující berlínský památník Berlínské zdi Axel Klausmeier označil způsob, jakým se hra pokouší přiblížit historii, za nevkusný. K zprostředkování německé historie je podle něj hra "nevhodná". Vážné věci, které se tehdy na hranici odehrávaly, prý nelze představovat takovým způsobem.