Sebevražda! brojí Francouzi proti výuce v angličtině

Zahraničí
23. 5. 2013 12:03
Odpůrci zákona tvrdí, že je ohrožena francouzská identita a vliv země v zahraničí (ilustrační foto).
Odpůrci zákona tvrdí, že je ohrožena francouzská identita a vliv země v zahraničí (ilustrační foto).

Na francouzských veřejných univerzitách možná bude opět možné přednášet i v angličtině. Poslanci začali projednávat návrh vysokoškolského zákona, který by mimo jiné po 19 letech zrušil zákaz angličtiny coby vyučovacího jazyka na vysokých školách. Úmysl se setkal s velkou vlnou odporu.

Návrh předložila ministryně vysokého školství a výzkumu Geneviève Fiorasová. Tvrdí, že návrat angličtiny by pomohl přilákat do Francie zahraniční studenty a zároveň by posílil konkurenceschopnost francouzských absolventů v globálním prostředí.

Ve Francii je mezi mladými téměř 25procentní nezaměstnanost a stále více studentů a absolventů vyjíždí za studiem a prací do zahraničí. Jejich nejoblíbenější destinací je přitom Londýn, který se stal městem s šestou nejpočetnější francouzskou populací na světě.

Titulní strana deníku Libération byla ve středu psaná anglicky.Zavilí ochránci francouzštiny ale proti vládnímu návrhu, který prosazují socialisté francouzského prezidenta Françoise Hollanda, ostře brojí. Podle nich Francie musí čelit riziku ztráty kulturní identity.

Do sporu se zapojil i krajně levicový deník Libération, jehož titulní strana byla v úterý celá v angličtině. Z titulku přitom nebylo úplně jasné, zda periodikum výuku v angličtině podporuje, či nikoli. Pro mnoho Francouzů byl navíc text nesrozumitelný, jelikož deník nenabídl jeho francouzský překlad. Angličtinu ovládá asi 40 procent Francouzů.

Poslanec UMP Daniel Fasquelle se například obává, že zákon by znamenal další úpadek už tak slábnoucího vlivu Francie ve světě. Výuka v angličtině by podle něj urychlila "naprostou ztrátu kontroly v určitých technických a vědeckých oborech". Jeden z přednášejících na prestižní Collège de France zase celou věc považuje za "sebedestruktivní impuls" a "sebevražedný projekt".

Své stanovisko už daly najevo i odbory, které oznámily, že budou (překvapivě) uvažovat o stávce. "Ve hře je kulturní dědictví," mobilizuje představitelka odborové organizace Snesup-FSU Claudine Kahaneová.

Premiér Jean-Marc Ayrault chce, aby jeho ministři nepoužívali zbytečně angličtinu.Boj proti angličtině je ve Francii dlouhodobou záležitostí. Dosahuje dokonce do nejvyšších pater politiky. Koncem dubna okřikl premiér Jean-Marc Ayrault ministra průmyslové obnovy Arnauda Montebourga, který mluvil o podpoře nového sektoru ekonomiky pro důchodce. Použil přitom anglický termín "silver economy", odkazující na šedivějící vlasy seniorů.

Premiéra tím neohromil. "Náš jazyk je schopen vyjádřit všechny současné problémy, stejně jako popsat všechny inovace na poli vědy a technologií," napomenul ho Ayrault v deníku Le Figaro.

Autor: - bro -, ČTK Foto: Profimedia , archiv , ČTK/Xinhua/Etienne Laurent

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ