Sedm z 15 soudců polského ústavního soudu adresovalo provládně orientované předsedkyni soudu stížnost, v níž uvádějí, že jim zamezovala podílet se na rozhodování v některých případech. Julia Przylembská je buďto nejmenovala do soudních senátů, anebo je z již ustavených senátů vyjímala, tvrdí soudci.
Nezvyklé postupy při vybírání členů senátů polského ústavního soudu prý pozorovali autoři stížnosti takřka od jmenování Przylembské do funkce. Procedura obsazování senátů by podle nich měla být naprosto transparentní a podle jasných kritérií.
Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) zahájila po vítězství ve volbách v roce 2015 kontroverzní reformu soudů. Jedním z prvních kroků této konzervativní strany byly personální změny v ústavním soudu a rychle předložená novela zákona o něm. Díky tomu si PiS posílila vliv v nejvyšší justiční instanci země.
Někteří ze soudců byli nuceni kvůli zákonu určujícímu důchodový věk soudců odejít do penze. Vládní strana posléze dosadila předsedkyni ústavního soudu a tři další soudce. Ze sedmi autorů stížnosti bylo členy ústavního soudu před reformami šest lidí, přidal se k nim i jeden soudce dosazený stranou PiS.
Przylembská dnes uvedla, že se řídila předpisy. Po obsazování senátů musela prý brát v úvahu i rozsah každého z případů a dovolené i nemocenské dovolené soudců.
Proti zaváděným reformám soudnictví masově protestují jak nespokojení Poláci, tak Evropská unie.