Předseda britské Dolní sněmovny Michael Martin dnes odstoupil kvůli skandálu kolem kontroverzních poslaneckých náhrad. Martin ve sněmovně oznámil, že se funkce vzdá 21. června.
Mluvčí premiéra Gordona Browna řekl, že v 17.00 SELČ se očekává Martinova schůzka s premiérem a vůdci dalších velkých stran a že 18.30 SELČ uspořádá předseda vlády tiskovou konferenci.
Martin se stává prvním šéfem sněmovny přinuceným k rezignaci od roku 1695. John Trevor tehdy rezignoval kvůli přijetí úplatku. První rezignace šéfa sněmovny po staletích jetedy do značné míry historickou událostí. Přesto po Martinově krátkém prohlášení nenásledovala rozprava, ale poslanci v zaplněné sněmovně debatovali o jiném tématu a adresovali otázky ministru zahraničí.
Martin byl kritizován už v minulosti, ale nespokojenost s ním vyvrcholila kvůli jeho postoji ke skandálu kolem pochybných finančních náhrad poslanců, který propukl minulý týden. Deník The Daily Telegraph zveřejňoval informace o účtech, které si poslanci nechali proplácet a které vyvolaly v době ekonomické krize pobouření veřejnosti.
ČTETĚ TAKÉ: Skandál kolem diet. Šéf britské sněmovny odmítá rezignovat
Skandál s účty bere voliče labouristům i konzervativcům
Martin nejprve reagoval odmítavě na požadavky na větší transparentnost a na reformy. V pondělí sice v parlamentu vyjádřil v souvislosti se skandálem "hlubokou omluvu", ale to nezastavilo volání po jeho odstoupení, které v plénu zaznívalo od poslanců obou hlavních politických stran.
The Daily Telegraph se dostal ke všem účtům, které si v posledních letech nechávali poslanci proplácet a které měly být zveřejněny v polovině července. Ukázalo se, že i když poslanci vesměs neporušovali parlamentní pravidla, využívali jich často do krajnosti. Nechávali si proplácet i absurdní položky na provoz svých poslaneckých bytů a domů, včetně opravy tenisového kurtu či pověšení lustru. Někteří poslanci si dokonce nechali zaplatit hypotéku, kterou už nespláceli.
Ve snaze utlumit rozhořčení veřejnosti premiér Gordon Brown pozastavil výkon funkce náměstkovi ministra spravedlnosti a jako vůdce Labouristické strany pozastavil členství v ní jednomu poslanci. V opoziční Konzervativní straně ze stejných důvodů odstoupil jeden poslanec z funkce poradce šéfa strany Davida Camerona.
Martin se stal do značné míry symbolem celého problému kolem odměňování poslanců, jehož systém se postupně vytvářel od 80. let. Martin, který ve sněmovně zastupuje severní Glasgow, je předsedou sněmovny od roku 2000.
Foto: ČTK/AP a Reuters