Šéf britské kontrarozvědky MI5 Andrew Parker upozornil, že hrozba terorismu se stala komplexnější kvůli událostem v Sýrii. V teprve druhém veřejném vystoupení Parker konstatoval, že z Británie dosud odešlo do Sýrie bojovat po boku islámských radikálů na 600 lidí.
Parker hovořil den po střelbě v pařížské redakci týdeníku Charlie Hebdo, při které zahynulo 12 lidí. Útok označil za "děsivou připomínku" toho, že někteří "nám chtějí ublížit".
Počet Britů odcházejících do Sýrie podle šéfa britské tajné služby trvale roste. Tito lidé přitom představují hrozbu po návratu do Británie.
Islámský stát podle Parkera ohrožuje Británii trojím způsobem: vražděním Britů přímo v Sýrii, využíváním Sýrie jako základny pro posílání členů IS zpět do Británie a do dalších zemí, aby tam prováděli atentáty, a využíváním propagandy k burcování Britů v Británii k páchání násilných útoků.
Parker upozornil, že schopnost IS používat sociální média znamená, že je schopna šířit své poselství do prakticky každé domácnosti v Británii, což vede k řadě pokusů o atentáty. Mnohé z nich prý zmařily bezpečnostní složky a policie.
Právě hrozba pocházející ze Sýrie podle Parkera loni v létě přiměla britské úřady ke zvýšení stavu bdělosti, protože dospěly k závěru, že atentát je vysoce pravděpodobný. Ve čtvrtek pak Británie oznámila zpřísnění hraničních kontrol v přístavech či na nádražích.
"Domníváme se, že mimo Irák a Sýrii bylo od října 2013 více než 20 teroristických spiknutí řízených nebo vyprovokovaných extremistickými skupinami v Sýrii," řekl Parker a jako příklady uvedl atentáty v Kanadě, Austrálii či Belgii.
Šéf zpravodajců varoval, že lidé z al-Kajdy se stále pokoušejí zosnovat velké atentáty a musí být sledováni, i když MI5 se zároveň soustředí na menší útoky a činy "osamělých vlků", které jsou posledním trendem.
Parker řekl, že zpravodajské služby spoléhají na sledování elektronické a telefonní komunikace, ale vyspělé kódovací metody jim práci komplikují.