Šéfka berlínské policie Barbara Slowiková odmítá kritiku, že podcenila bezpečnostní přípravy na silvestrovskou noc. Na pondělním zasedání výboru pro vnitřní záležitosti berlínské Poslanecké sněmovny řekla, že násilnosti a útoky na policisty a záchranáře nebylo možné předvídat. Výbor také debatoval o možných preventivních opatření, jako je vybavení všech policistů v metropoli malými videokamerami.
Slowiková ještě před silvestrem uváděla, že na bezpečnost bude dohlížet na 1100 berlínských policistů. V pondělí řekla, že se zapojením spolkové policie bylo v metropoli připraveno na 3000 policistů. Rozsah násilností ale podle ní nebylo možné předvídat. Za problém mimo jiné označila to, že na policisty a záchranáře útočily převážně malé skupiny mladých lidí a že tito mladíci poté rychle zmizeli v ulicích.
Poslancům Slowiková řekla, že ze silvestrovské noci existuje řada kvalitních videozáznamů, na jejichž vyhodnocování i s použitím pokročilé počítačové metody rozeznávání obličejů analytici stále pracují. Prozatím policie předala státnímu zastupitelství přes 20 případů, dalších několik desítek ještě objasňuje.
Sociálnědemokratická berlínská senátorka pro vnitro Iris Sprangerová, jejíž funkce odpovídá zemské ministryni, chce rychle vybavit policisty, hasiče a záchranáře malými videokamerami. Od kamer, které mají být součástí uniforem, si slibuje posílení bezpečnosti policistů. Takovéto kamery požadují i vlivné policejní odbory GdP.
Berlín nyní u zhruba 300 policistů a hasičů kamery testuje, Sprangerová chce zkušební provoz co nejdříve ukončit a nakoupit asi 4000 těchto zařízení. K takovému kroku se staví zdrženlivě Zelení a postkomunistická Levice, což jsou koaliční partneři sociálních demokratů (SPD).
V Berlíně se po dramatické silvestrovské noci diskutuje o možném rozšíření oblastí se zákazem odpalování dělobuchů, případně o plošném zapovězení zábavní pyrotechniky. K tomu se v pondělí ve výboru přiklonil i šéf berlínských hasičů Karsten Homrighausen, podle kterého útočníci způsobili na hasičských vozech škody za 30 tisíc eur (720 tisíc korun).
Nejen v Berlíně, ale i na celoněmecké úrovni se rovněž debatuje o zpřísnění trestů pro ty, kteří napadají zasahující policisty, hasiče a záchranáře. Berlínští poslanci v pondělí upozorňovali i na to, že útočníci byli často přistěhovalci arabského původu, což může značit problémy s jejich integrací.
Události z Berlína komentovali v uplynulých dnech nejen spolkoví politici, ale také představitelé dalších německých regionů. Například konzervativní bavorský premiér Markus Söder prohlásil, že něco takového je možné jen v Berlíně, případně ještě v Hamburku. Očividně tak narážel na násilnosti během summitu skupiny největších ekonomik G20 v roce 2017, kdy byl starostou Hamburku nynější sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz. Berlínská primátorka Franziska Giffeyová se proti Söderově kritice ohradila a prohlásila, že Bavorsko by si mělo nejprve zamést před vlastním prahem kvůli problémům s pravicovými radikály.