Znepokojivá čísla
Sexuální harašení v parlamentech? Nic neobvyklého
27.10.2016 05:57
Sexuální obtěžování a násilí páchané obecně na ženách se týká i poslankyň parlamentů řady států světa. Vyplývá to z nové studie Meziparlamentní unie, podle níž jde o další překážku k zajištění rovnosti mezi pohlavími, která podkopává základy demokracie. Studie, která vychází z podrobných rozhovorů s 55 poslankyněmi z 39 zemí světa, odhaluje znepokojivou úroveň psychického, sexuálního a fyzického násilí, jemuž jsou členky parlamentů vystaveny.
"Jedná se o průzkum u malého procenta poslankyň, ale je z toho jasné, že problém je mnohem rozšířenější a že se o něm informuje mnohem méně, než si uvědomujeme. Parlamentní společenství musí vystupovat proti sexismu a obtěžování a dát jasně najevo, že to nelze tolerovat jako cenu, která má být zaplacena za to, aby se ženy účastnily politického života," prohlásil generální tajemník MPU Martin Chungong.
V dokumentu se uvádí, že 81,8 procenta účastnic průzkumu zažilo nějakou formu psychického násilí. Z nich zhruba 44 procent uvedlo, že čelily výhrůžkám smrtí, znásilnění, bití či únosu během jejich volebního období. Výhrůžky se týkaly i únosu nebo zabití jejich dětí.
Psychické násilí
Sociální média jsou hlavním kanálem, jejž útočníci při psychickém násilí využívají, uvedla jedna evropská poslankyně. "Jednou jsem za dobu čtyř dnů obdržela na Twitteru více než pět set hrozeb znásilnění," řekla. Asijská poslankyně zase uvedla, že ji vystrašily přesné informace o tom, kolik je jejímu synovi, kam chodí do školy a v které je třídě s tím, že mu hrozí únos.
Sexistické urážky jsou stejně časté: 65,5 procenta respondentek uvedlo, že byly vystaveny ponižujícím připomínkám při opakovaných příležitostech v průběhu jejich mandátů. Sexuální obtěžování účastnice průzkumu popisují jako "běžnou praxi". Dvacet procent jich uvedlo, že byly sexuálně obtěžovány během svého funkčního období a 7,3 procenta sdělilo, že se někdo pokoušel je přinutit k sexuálnímu vztahu.
Případy fyzického násilí jsou také početné: dvacet procent respondentek odpovědělo, že jim někdo dal facku, strkal do nich, udeřil je nebo jim vyhrožoval předmětem, kterým jim mohl způsobit zranění. A 12,7 procenta žen uvedlo, že jim někdo hrozil použitím nebo dokonce proti nim použil nůž či střelnou nebo jinou zbraň.
MPU ve své studii vyzývá parlamenty, aby si také "zametly před svým prahem" v rámci boje proti diskriminaci a násilí na ženách ve všech oblastech života. "Tento globální jev je pro poslankyně překážkou svobodného a bezpečného výkonu jejich práce," uvedla MPU. Kolem 80 procent z dotázaných obětí dalo v rámci ankety najevo, že ani tak nepřišly o odhodlání pokračovat ve své práci.
Meziparlamentní unie je mezinárodní organizace založená v roce 1889, která sdružuje představitele parlamentů států z celého světa, včetně České republiky. V současné době má 138 členů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.