<span>Sigmar Gabriel</span> stanul v čele německé SPD

Zahraničí
13. 11. 2009 20:22
Sigmar Gabriel se raduje z vítězství.
Sigmar Gabriel se raduje z vítězství.

Sigmar Gabriel se raduje z vítězství.Německá sociálnědemokratická strana (SPD) si v pátek na volebním sjezdu v Drážďanech zvolila drtivou většinou svým novým předsedou bývalého ministra životního prostředí Sigmara Gabriela, který SPD vyzval k ostrému opozičnímu kurzu a semknutosti.

V čele nejsilnější opoziční strany nahradil Franze Münteferinga, jenž po volebním debaklu strany z konce září o žádnou funkci ve vedení už neusiluje.

PSALI JSME: Němečtí socialisté hledají cesty ke spáse i vítězství

Gabriel získal 472 hlasů z 515 možných. Odevzdáno bylo 501 platných hlasů.

Jásot a šestiminutový aplaus 

Před volbou padesátiletý Gabriel ve stominutovém bojovném projevu mimo jiné kritizoval, že politika SPD se přespříliš odehrává v zasedacích místnostech a někdy působí "asepticky, klinicky čistě, stylově a synteticky". Prohlásil, že SPD přežila i větší krize, než je ta současná a vyjádřil přesvědčení, že se nachází před novým startem. Gabriel svým strhujícím projevem přiměl 500 delegátů k jásotu a více než šest minut trvajícímu aplausu vestoje.

Delegáti novému předsedovi aplaudovali celých šest minut.Gabriel řekl, že SPD i v minulých koaličních vládách vykonala mnohé, nač může být hrdá. Zdůraznil, že vztah k ostatním stranám není tím nejdůležitějším.

"Německá sociální demokracie se nedefinuje ani vymezováním, ani odvozováním od jiných stran. Definuje se sama," prohlásil. Zásadně prý neodmítá ani koalice s postkomunistickou stranou Levice.

Zároveň ale kritizoval křesťanské demokraty (CDU/CSU) kancléřky Angely Merkelové, že se pokládají za jedinou stranu "středu" a kritizoval údajně "klientelistickou" vládní koalici, kterou uzavřeli s liberální FDP. "Chybí jí smysl pro to, co drží společnost pohromadě," prohlásil exministr a někdejší dolnosaský premiér, když kritizoval údajný tržní radikalismus stran pravého středu. Svou činnost prý omezují jen na organizování tržní konkurence a soutěže.

Přijede i Paroubek

Sjezd SPD pokračuje o víkendu. Delegáti budou rokovat převážně o programových otázkách. Díky sociální demokracii, která byla u vlády v uplynulých 11 letech, se mimo jiné podařilo prosadit postupné zvyšování věku odchodu do důchodu ze současných 65 na 67 let. Podle pozorovatelů to bylo jedním z hlavních důvodů porážky SPD. Gabriel v pátek prohlásil, že musí být vytvořeny předpoklady pro důstojný důchod i u lidí, kteří do 67 let pracovat nemohou.

V neděli má delegáty kongresu SPD pozdravit i předseda ČSSD Jiří Paroubek. V Drážďanech se má údajně setkat s novým předsedou Gabrielem i s novým předsedou sociálnědemokratické frakce ve Spolkovém sněmu a bývalým ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem.

Základní údaje o novém předsedovi SPD Sigmaru Gabrielovi:

Od války měla SPD 11 předsedů. Do tuctu má být Gabriel.- Padesátiletý sociální demokrat Sigmar Gabriel zastával v předchozí vládě kancléřky Angely Merkelové (listopad 2005 až říjen 2009) post ministra pro životní prostředí, ochranu přírody a jadernou bezpečnost. V letech 1999 až 2003 stál v čele spolkové země Dolní Sasko.
- Narodil se 12. září 1959 v Goslaru. Na Göttingenské univerzitě vystudoval němčinu, politologii a sociologii pro středoškolské učitele.
- V roce 1990 byl zvolen poslancem dolnosaského zemského sněmu, kterým byl až do roku 2005. Od prosince 1999 do března 2003 byl ministerským předsedou Dolního Saska. Do nejvyšších pater dolnosaské politiky mu pomohl Gerhard Schröder, který byl premiérem této země v letech 1990 až 1998.
- Do Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) vstoupil v roce 1977. Nejprve se angažoval v dolnosaské organizaci strany, mimo jiné předsedal poslaneckému klubu v zemském parlamentu. Od prosince 1999 do října 2005 byl členem celostátního vedení SPD. Od roku 2005 zasedá za sociální demokraty ve Spolkovém sněmu. Jako kandidáta na post předsedy SPD jej stranické špičky vybraly počátkem letošního října v reakci na volební debakl strany v parlamentních volbách.
- Je považován za pragmatického politika. V rámci SPD nepatří k vyhraněným stoupencům žádného z vnitrostranických křídel.
- Má pověst tvrdého vyjednávače. Ve vládě velké koalice si i přes odpor CDU/CSU vynutil zachování slibu uzavřít do roku 2021 všechny německé jaderné elektrárny.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ