Sjednocení Kypru zdržuje <span>dohoda o autonomii</span>

Zahraničí
7. 10. 2008 15:01
Oslavy kyperského Dne nezávislosti.
Oslavy kyperského Dne nezávislosti.

Oslavy kyperského Dne nezávislosti.Opětovně zahájené rozhovory o sjednocení rozděleného ostrova Kypru ztroskotávají na rozporech ohledně toho, jakou míru autonomie tu mají mít kyperskořecká a kyperskoturecká komunita. Prohlásil to dnes v Sofii kyperský prezident Demetris Christofias.

Christofias v září pod záštitou OSN obnovil rozhovory o znovusjednocení Kypru s vůdcem kyperskoturecké části Mehmetem Talatem. Rozhovory byly po čtyři roky ve slepé uličce poté, co kyperští Řekové v roce 2004 v referendu odmítli plán OSN na sjednocení, který naopak podpořila většina kyperských Turků.

Tureckokyperský předák Mehmet Talat na půdě Rady Evropy."Zastáváme názor, že na Kypru žije jeden národ složený ze dvou komunit, zatímco pan Talat hovoří o dvou různých národech. To je závažná překážka v jednání," řekl Christofias novinářům při návštěvě bulharské metropole.

Kyperskořecká strana podle něj chce vytvořit federaci složenou ze dvou komunit, ale Talat trvá na tom, aby těmto dvěma entitám existujícím uvnitř budoucí federace byly poskytnuty široké rozhodovací pravomoci.

To by však okleštilo rozhodovací pravomoci centrální vlády.

"Kyperskořecká strana konfederaci nikdy nepřijme," zdůraznil prezident. Nemožnost dospět k dohodě právě kvůli tomu, že kyperskořecká strana konfederaci odmítá, vyjádřil nedávno také Talat.

Christofias též vyjádřil přání, aby se Turecko stalo členem Evropské unie a podniklo významné reformy směrem k demokracii a skoncovalo s okupací a kolonizací Kypru.

Podstatným problémem při každé snaze jednat o znovusjednocení Kypru je to, že jihokyperská (řecká) vláda neuznává existenci Severokyperské turecké republiky. Ta byla jednostranně vyhlášena v severní části ostrova v roce 1983 a uznala ji pouze Ankara. Z toho plyne odlišný pohled obou stran na podstatu sjednocení. Zatímco kyperští Řekové jej vnímají jako opětovné připojení přechodně odpadlé části, pro ostrovní Turky jde o spojení dvou rovnoprávných států.

Při předchozích jednáních prosazovali zástupci kyperských Turků konfederativní model se slabou ústřední vládou, zatímco řečtí politici usilovali o vytvoření federace.

Kypr je rozdělen od roku 1974, kdy do severní části vstoupila turecká vojska v reakci na pokus o převrat nacionalistických kyperských Řeků, kteří chtěli ostrov připojit k Řecku.

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ