Skandál s účty britských poslanců: <span>opozice pod palbou </span>

Zahraničí
11. 5. 2009 14:43
Ani opoziční Konzervativci Davida Camerona nemají čisté svědomí.
Ani opoziční Konzervativci Davida Camerona nemají čisté svědomí.

Vrásky na čele Davida Camerona. Konzervativci mohou hodně ztratit.Aféra kolem kontroverzních náhrad britských poslanců se dnes obrátila proti opozičním konzervativcům. List The Daily Telegraph, který několik dní zveřejňoval účty labouristických poslanců, otiskl podrobnosti o členech konzervativního stínového kabinetu. Například poslanec Oliver Letwin si nechal proplatit dva tisíce liber (60 tisíc korun) za opravu trubky pod tenisovým kurtem.

Vůdce opozičních konzervativců David Cameron se v reakci na zveřejněné účty omluvil a zdůraznil, že systém poslaneckých náhrad je chybný. "Je to další špatný den pro parlament a upřímně řečeno pro Konzervativní stranu," řekl. Také premiér Gordon Brown se dnes omluvil za "chyby, které se staly".

The Daily Telegraph od pátku otiskoval podrobnosti účtů členů vlády a dalších labouristických poslanců, což vedlo k rekordnímu poklesu obliby již tak nepopulárních labouristů. Podle průzkumů nedělníku Mail on Sunday podporuje konzervativce 45 procent dotázaných a labouristy jen 23 procent, tedy nejméně od roku 1943. Anketa nedělníku Sunday Times ukázala pokles labouristů o sedm bodů - na 27 procent, 16 bodů za konzervativci.

ČTĚTE TAKÉ: Británie žasne. Ministři si nechali proplatit i žiletky
                       Britskou vládou otřásá další skandál s poslaneckými účty

Stínová vláda v hledáčku

Dnes The Daily Telegraph obrátil pozornost na opozici. Stínový vůdce v Dolní sněmovně Alan Duncan si podle něj během tří let nechal proplatit čtyři tisíce liber za údržbu zahrady. Poslanec Letwin, který připravuje předvolební program toryů, si naúčtoval dva tisíce liber za výměnu prasklé trubky pod tenisovým kurtem.

Stínový ministr vnitra Chris Grayling žádal proplacení tisíců liber za rekonstrukci londýnského bytu, který je necelých 30 kilometrů od jeho rodinného domu. Sporné náklady se týkají především toho, že mimolondýnští poslanci si mohou nechat proplatit náklady na své londýnské bydliště.

Jedna z poslankyň si nechala proplácet i psí žrádlo (ilustrační foto)Poslanci si nechávali proplatit i drobnosti, které však mohou být politicky stejně ničivé jako velké částky. Například stínová ministryně pro záležitosti Walesu Cheryl Gillanová žádala 4,47 libry za psí konzervy a stínový ministr pro vysoké školy David Willetts chtěl 100 liber pro řemeslníky, kteří vyměňovali žárovky.

Je třeba obnovit důvěru v politiky

V minulých dnech The Daily Telegraph uvedl, že premiér Brown vyúčtoval přes šest tisíc liber, které zaplatil bratrovi za úklid svého bytu. Stejně jako ostatní labourističtí i konzervativní poslanci i on zdůrazňoval, že se držel parlamentních pravidel.

Dnes se Brown omluvil veřejnosti jménem všech politických stran. Zdůraznil, že je zapotřebí "ihned" obnovit důvěru veřejnosti.

Brown se přitom paradoxně snažil před dvěma týdny reformu poslaneckých náhrad prosadit. Už v posledních týdnech se totiž objevovaly potenciálně kompromitující informace o poslaneckých účtech, které poškozovaly především labouristické ministry. Brown proto chtěl narychlo v parlamentu prosadit reformy, když navrhl zrušit náhrady pro byty mimolondýnských poslanců a nahradit je dietami. Nesehnal však dost hlasů ani mezi labouristy, musel ustoupit a utrpěl kvůli tomu před dvěma týdny další trpkou porážku.

Londýnský parlament. Věří ještě Britové poslancům?Konzervativní The Daily Telegraph otiskuje výběr z účtů, které se vedení parlamentu chystalo zveřejnit najednou v polovině července poté, co prohrálo soudní bitvu v rámci zákona o svobodě informací. List odmítl uvést, zda za informace zaplatil.

Poslanec Stuart Bell již v minulých týdnech tvrdil, že informace o těchto účtech "jsou na prodej", ale odmítl říci, kdo je nabízí. The Guardian napsal, že disk s detaily poslaneckých účtů byl nabídnut několika listům za šestimístnou sumu.

Poslanci budou dnes odpoledne jednat o nezávislém úřadu, který by kontroloval a schvaloval poslanecké účty. Dosud účty proplácí parlamentní kancelář, na kterou dohlížejí poslanci ze všech parlamentních stran a několik nezávislých osobností.

Foto: Reuters, Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ