Sklepní vězení mělo <span>dvoje dveře</span>. Novináře střídají turisté

Zahraničí
2. 5. 2008 14:57
Místo činu. Policisté vynášejí z podzemí další a další důkazy.
Místo činu. Policisté vynášejí z podzemí další a další důkazy.

Místo činu. Policisté vynášejí z podzemí další a další důkazy.Práce kriminalistů v podzemí "domu hrůzy" v dolnorakouském Amstettenu pokračují a přinášejí stále nová odhalení. Sklep, ve kterém Josef Fritzl (73) věznil 24 let svou dceru Elisabeth, neoddělovaly od okolního světa jen jedny, nýbrž dvoje ocelové dveře. Uvedl to dnes pro rakouskou agenturu APA šéf vyšetřování Franz Polzer.

Železobetonové dveře se podle něj daly zřejmě řídit a zavírat dálkově. Experti spolkového kriminálního úřadu stále zkoumají, zda dveře měly časovou pojistku, která by je po určité době, během níž by se s nimi nemanipulovalo, otevřela. To pro případ, že by se Fritzlovi něco přihodilo a vězněným by hrozila smrt.

Podle Polzera je práce vyšetřovatelů v podzemní kobce obtížná a úmorná. Technici kriminálky musejí v úzkých prostorách dělat často pauzy, protože jim doslova dochází vzduch.

Úředníci pracují s ústními rouškami. A sice se záměrem, aby se na místo činu nedostala cizí DNA.  

"Na místo činu je třeba se dívat jako na svého druhu mikrokosmos, koneckonců tam během čtvrtstoletí žilo několik lidí," vysvětluje Franz Polzer.

"Ve sklepě je neuvěřitelně mnoho trubic, které náhle ústí do stěn. Mnohé je vyplněno stavební pěnou, a tím velice dobře utěsněno a zvukově izolováno," dodává Polzer. Vše se musí důkladně prozkoumat. "Kromě toho je nezbytné rekonstruovat elektrické přívody a odvody. To je sisyfovská práce."

Velkým úkolem podle šéfa dolnorakouské kriminální služby bude vyšetřit, s jakými plány a záměry je podzemní skrýš spojena. Jednou z těchto otázek je, kdy začal Fritzl sklepní přístavbu plánovat, říká Polzer.

Práce kriminalistů v podzemí podle něj potrvají ještě několik týdnů. Policie se chce zaměřit i na Fritzlovu minulost.

Otázkou totiž stále zůstává vzdálenější trestná činnost podezřelého. Státní zástupce už v minulých dnech nepřímo naznačil, že Fritzl "nebyl čistý", ale zdůraznil, že po výmazu záznamů z trestního rejstříku musí na podezřelého hledět jako na bezúhonného.

Deník Oberösterreichische Nachrichten (OÖN) dnes ale napsal, že staré záznamy o Fritzlovi ze 60. let minulého století se v archivech našly a dokazují, že s ním policie i soud již měly co do činění.

Podle těchto záznamů byl Fritzl údajně již v říjnu 1967 obviněn ze znásilnění tehdy 24leté ženy v Linci, obsah spisu však ještě není znám. Podle OÖN se pak o znásilnění pokusil rovněž v Linci již měsíc předtím, v září 1967. Deník prý o tom našel zprávu i ve vlastních archivech, v níž tehdy o Fritzlovi v souvislosti s obviněním ze znásilnění psal, že "nebyl Policista hlídá nemocnici Mauer, kde leží jedno z Fritzových dětí.polici neznámý, protože byl registrován kvůli předchozím deliktům exhibicionismu a omezování svobody".

Nad zemí se zatím mění situace. Žurnalisté postupně opouštějí Amstetten, ale okukování a dotazování obyvatel města nikterak neustalo. Naopak. Novináře střídají turisté, jichž do obce míří stále větší množství.

V pátek ráno stálo u domu rodiny Fritzlových už jen šest televizních přenosových vozů, začátkem týdne jich bylo ještě třikrát tolik.

Novináři to mají snadné, Zůstanou nejvýše několik dní, ale za sebou nechávají spálenou zemi, zoufají si Amstettenští. Komu jinému než žurnalistům. Do budoucna bude prý jejich město pro zbytek světa pouze domovem prznitele dětí.  

V Amstettenu se rozvíjí "katastrofická turistika". Tamní místostarostka  Ursula Puchebnerová pro list Die Presse uvádí, že například Němci, kteří přijíždějí ze západu po dálnici, neváhají udělat odbočku a zajet do Amstettenu. Chtějí se alespoň rychle podívat na "dům hrůzy". Pro město je to úděsné, naříká si místostarostka.

Foto: Reuters a AP

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ