Skotsko bude v roce 2014 hlasovat o odtržení

Zahraničí
15. 10. 2012 18:15
Skotský dudák ve své příslušnosti ke Spojenému království ještě neviděl rozpor.
Skotský dudák ve své příslušnosti ke Spojenému království ještě neviděl rozpor.

Britský premiér David Cameron a skotský první ministr Alex Salmond podepsali takzvanou edinburghskou dohodu o podmínkách, za jakých se uskuteční na podzim 2014 referendum o odtržení Skotska od Spojeného království.

"Jsem pevně přesvědčený, že Skotsko by mělo zůstat v rámci Spojeného království. Společně jsme bohatší, silnější a bezpečnější," zdůraznil Cameron před novináři po podpisovém obřadu. Vysvětlil, že součástí Spojeného království ale nemůže být země, jejíž obyvatelé by si to nepřáli. Slíbil, že by Skotsko mohlo získat ještě větší autonomii, než má nyní, pokud po referendu zůstane součástí Spojeného království.

Nacionalistický skotský předák Salmond vyjádřil naopak přesvědčení, že Skotové budou v referendu v roce 2014 hlasovat pro samostatnost. "Skotská vláda má pro Skotsko ambiciózní vizi: prosperující evropskou zemi, která je úspěšná, odráží skotské hodnoty a dokáže prosazovat spravedlnost a sociální soudržnost. Chceme Skotsko s novým místem ve světě coby nezávislá země," prohlásil na tiskové konferenci.

Skotský dudák ve své příslušnosti ke Spojenému království ještě neviděl rozpor.Dosavadní průzkumy předvídají prohru separatistů, ke kterým se hlásí například i známý herec Sean Connery.

Britský ministr pro záležitosti Skotska Michael Moore uvedl, že Skoty čeká "nejdůležitější politické rozhodnutí za posledních 300 let".

Skotští představitelé dosáhli toho, že se hlasování bude konat v době 700. výročí bitvy u Bannockburnu, která měla velký význam pro udržení skotské nezávislosti na Anglii. Vláda v Londýně také přistoupila na skotský požadavek, aby se referenda mohli zúčastnit i šestnáctiletí a sedmnáctiletí voliči.

Skotové naopak ustoupili v tom, že voličům bude předložena pouze jednoduchá otázka, zda chtějí zůstat součástí Británie, nebo vytvořit samostatný stát. Skotská vláda původně zvažovala ještě třetí možnost, v níž by voliči mohli hlasovat pro výraznější autonomii při zachování svazku s Británií.

Dohoda s Londýnem o podmínkách hlasování byla nutná. Podle ústřední vlády se závazné referendum může konat jen s jejím souhlasem.

Skotsko se spojilo s Anglií v roce 1707. Od roku 1997 má opět vlastní parlament a regionální vládu - podobně jako Wales a Severní Irsko. Skotská národní strana Salmonda nicméně chce, aby Skotové měli i vlastní obrannou a zahraniční politiku, kterou nyní řídí Londýn. Stejně tak chce odsun ponorek s jadernými raketami, které mají základnu nedaleko Glasgowa.

Pokud by se Skotsko osamostatnilo, způsobilo by to problémy zbytku Spojeného království nejen kvůli jaderným ponorkám, ale oslabilo by to jeho hlas v Evropské unii.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ