Více než 90 procent Řeků se domnívá, že úsporná opatření, která řecká vláda slíbila Evropské unii a Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) výměnou za další úvěrovou pomoc, jsou nespravedlivá a poškozují nejchudší část společnosti. Vyplývá to z průzkumu agentury MRB. Opatření zahrnují například snižování mezd a důchodů.
Zhruba dvě třetiny Řeků nicméně podle průzkumu chtějí, aby Řecko zůstalo součástí eurozóny. Spekulace o odchodu Řecka z eurozóny oslabily poté, co v zemi v červnu vznikla proevropská vláda. Při životě je však udržují problémy Řecka s plněním podmínek úvěrové pomoci, napsala agentura Reuters.
Italský premiér Mario Monti v rozhovoru pro dnešní vydání řeckého listu Katimerini vyzval Atény k pokračování v úsporách. Současně Řecko ujistil, že eurozóna neusiluje o jeho vyloučení ze svých řad.
"Odchod Řecka z eurozóny je scénářem, o kterém nikdo neuvažuje," řekl Monti. "Řecko již dosáhlo velkého pokroku a musí pokračovat v procesu rozpočtové disciplíny a strukturálních reforem, protože to je v jeho nejlepším zájmu," dodal.
Řecko nyní čerpá druhý záchranný úvěr 130 miliard eur (3,2 bilionu Kč). V roce 2010 začalo čerpat první půjčku 110 miliard eur, ale během čerpání se ukázalo, že záchranný úvěr Řecku nebude stačit. Atény se proto dohodly na restrukturalizaci dluhu a nových podmínkách čerpání.
Škrty? Nespravedlivé a cílené na chudé, reptají Řekové
Zahraničí
23. 9. 2012 14:30V Řecku kvůli novým úsporným opatřením probíhají protesty.
Autor: ČTK Foto: Profimedia